Witnica 19 listopada 2018
makarony

 

Niemal codziennie spotykamy na swojej drodze osoby potrzebujące, które nie mogą sobie pozwolić na uzupełnienie codziennych posiłków o świeże owoce czy warzywa. Sytuacja, w której w rodzinie oboje z rodziców są pracujący nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Dlatego, również w naszej gminie powstał Bank Żywności pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy. Dzięki temu mieszkańcy zyskują pomoc, która pozwoli im choć w minimalnym stopniu przetrwać trudne chwile.

słoiki

Banki Żywności w Polsce

Obecnie w Polsce istnieje aż 31 Banków Żywności, które współpracują z blisko 3500 organizacjami charytatywnymi. Dzięki temu udało się objąć pomocą prawie 2 mln obywateli. W jaki sposób? Poprzez organizowanie zbiórek żywności, a następnie dzielenie ich na paczki dla potrzebujących. Jednak tego typu banki zajmują się również edukacją na temat prawidłowego przechowywania jedzenia, aby dłużej pozostawało świeże, a także odnośnie jego stuprocentowego wykorzystania, aby nie zostało zmarnowane. Jak się okazuje, w Polsce blisko 2 miliony obywateli żyją poniżej poziomu skrajnego ubóstwa. Oznacza to, że miesięczna  kwota na ich utrzymanie jest mniejsza niż 514 zł. Z drugiej strony, w Polsce co roku marnuje się 9 milionów ton żywności.

owoce

Oddział witnicki

W związku z dużym zapotrzebowaniem, oddział Banku Żywności został stworzony również w Witnicy, gdzie już w najbliższą środę, 21 listopada, w godzinach 11:00-15:00 będą wydawane paczki dla najbardziej potrzebujących mieszkańców, czyli dla rodzin wielodzietnych, bezrobotnych, niepełnosprawnych i takich, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki temu uda się pomóc ponad 630 rodzinom z naszej gminy. Pomoc nie jest jednorazowa, a będzie realizowana w trakcie kilku kolejnych miesięcy.

 

Osoby, które złożyły odpowiednie oświadczenie w M-GOPS, proszone są o zgłoszenie się do siedziby witnickiego oddziału, przy ul. Kosynierów Mirosławskich 1. Należy ze sobą zabrać większe torby lub trwałe reklamówki na dary.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*