Witnica 9 września 2019
kosz z grzybami

Wrzesień to idealny czas na grzyby. Jak przygotować się do zbiorów?

Wrzesień to prawdziwy raj dla grzybiarzy. A tych w Polsce nie brakuje. Ciepłe dni przeplatane deszczem to klasyczna wrześniowa mieszanka, a jednocześnie idealny czas na pojawienie się grzybów! Podgrzybki, prawdziwki, maślaki czy kurki – wielu fanów tych przysmaków czeka z niecierpliwością na wysyp darów lasu. Jednak oprócz ich odpowiedniej znajomości i umiejętności odróżnienia grzybów jadalnych od trujących, do grzybobrania należy się również w odpowiedni sposób przygotować.

Atlas grzybów, nożyk i kosz

Po pierwsze – jeśli wybieracie się na grzyby, a nie do końca się na nich znacie, poproście o towarzystwo kolegę, rodziców lub dziadków, którzy tę wiedzę mają w małym palcu. A jeśli nie macie nikogo takiego, zdecydujcie na zakup atlasu grzybów lub dokładnie zainteresujcie się tematem jeszcze przed wyruszeniem na poszukiwania. W końcu Waszym celem będzie powrót z całym koszem jadalnych przysmaków! Oprócz atlasu lub odpowiedniego towarzystwa zaopatrzcie się w wiklinowy kosz lub duże wiadro na leśne skarby oraz… mały nożyk. Po co? Po pierwsze – grzyby po zebraniu muszą mieć dostęp do świeżego powietrza, dlatego potrzebny im będzie duży pojemnik. A nożyk po to, aby grzyby odciąć od korzeni, a nie wyrywać ich z całą grzybnią i jej naturalnym ekosystemem. Dzięki temu zyskacie kolejne okazy w przyszłości.

kurki

Zabudowane buty

Lasy są pełne niebezpieczeństw. Węże, pająki i inne zwierzęta, a także ostre gałęzie wystające spod ściółki leśnej, puszysty mech, pod którym znajduje się spory dół oraz… śmieci pozostawione przez poprzednich spacerowiczów. Na każdym korku czyha niebezpieczeństwo, dlatego warto zaopatrzyć się w wysokie i zabudowane buty. Zwróćcie uwagę na to, aby buty na grzyby posiadały trwałą i grubą podeszwę. Taką, przez którą nie będziecie odczuwać ostrych gałęzi, a te nie uszkodzą Waszego obuwia. Po drugie – niech buty, które wybieracie na grzybobranie, będą miały wyższą cholewkę, aby żadne owady nie przedostały się do środka. I jeszcze jedno – na grzyby nie wybierajcie najnowszych butów, które kosztowały krocie. Wybierzcie raczej te, których nie szkoda będzie Wam wybrudzić, zarysować gałęziami czy zamoczyć.

Nakrycie głowy

Po co Wam do lasu nakrycie głowy, skoro ostre słońce tam nie dociera? Kapelusz lub czapka z daszkiem będą Wam potrzebne po to, aby żadne leśne stworzenia nie przedostały się na Waszą głowę lub nie wplątały się we włosy. Wszyscy wiemy, że podczas zbierania grzybów często się schylacie, przechodzicie pod gałęziami, często nie patrząc na to, czy jakiś pająk spadnie Wam na głowę czy nie. To właśnie dlatego warto zadbać o ochronę głowy, aby żadna niemiła niespodzianka nie przedostała się na Wasze ciało.

grzyby

Odzież wierzchnia

Jednak obok wygodnych i zabudowanych butów oraz nakrycia głowy pamiętajcie również o tym, aby dokładnie  się okryć. Wiemy, że we wrześniu bywa jeszcze ciepło, jednak nawet cienkie narzutki lub materiałowe długie spodnie pomogą Wam uchronić się przed leśnymi niebezpieczeństwami. Jakie mogą na Was czyhać? Między innymi… kleszcze, o których w ostatnim czasie mówi się bardzo dużo. Dlaczego? Ze względu na boleriozę, którą mogą zarazić. Właśnie z tego względu nie pozostawiajcie wolnej przestrzeni i gołego ciała na widoku.

Pamiętajcie, że zbieranie grzybów to ogromna przyjemność, relaks i obcowanie z naturą, a suszone grzyby i te marynowane przydadzą się głównie zimą. Podczas zbiorów zadbajcie również o swoje zdrowie i skompletujcie odpowiedni ubiór. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*