Witnica 3 lutego 2020

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o koronawirusie, który pojawił się w Chinach, a dokładniej w Wuhan. Rozprzestrzenia się w mgnieniu oka, a liczba osób zakażonych wciąż rośnie. Gdzie już dotarł wirus i jak się przed nim chronić?

Kilka faktów o wirusie

Co prawda w naszej gminie nie pojawiła się jeszcze żadna osoba zarażona koronawirusem 2019-nCoV, jednak lepiej wiedzieć, jak się przed nim chronić. Rozpoznano go już w 20 krajach – między innymi we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Polsce. Liczba zgonów ciągle rośnie, a zarażonych przybywa – w tej chwili jest ich ponad 10 000. W związku z tym, że wirus rozprzestrzenia się niebezpiecznie szybko, Światowa Organizacja Zdrowia podała szereg przepisów, których należy przestrzegać, aby jak najlepiej uchronić się przed zarażeniem.

katar

Na co zwrócić uwagę?

Typowe objawy wirusa niczym nie różnią się od dobrze nam znanej grypy, przeziębienia czy zapalenia płuc. Osoba zainfekowana często ma podwyższoną temperaturę ciała (czasami nawet wysoką gorączkę). Pojawia się kaszel i duszności. Na nagraniach z chińskich miasteczek można dostrzec, że osoby zarażone mdleją na ulicach, a u niektórych pojawiają się drgawki.

Jak się chronić przed wirusem?

WHO wydało oświadczenie, w którym przypomina o podstawowych zasadach higieny i profilaktyki zakażeń. Wszystko po to, aby nie doszło do rozwoju epidemii. Są to:

– jak najczęstsze mycie rąk wodą i mydłem lub innymi preparatami zawierającymi alkohol (odkażającymi),

– zakrywanie ust i nosa chusteczką podczas kichania, a następnie natychmiastowe umycie rąk,

– unikane kontaktu z osobami, które kaszlą lub mają gorączkę/stan podgorączkowy,

– w przypadku choroby, gorączki, duszności i kaszlu niezwłoczne udanie się do lekarza,

– unikanie jedzenia niedogotowanego lub surowego mięsa, a także mleka,

– zwracanie uwagi na sposób przechowywania mięsa, mleka i innych produktów spożywczych,

– zaleca się szczepienia przeciw grypie,

– w przypadku odbywania podróży w tereny, w których zanotowano obecność wirusa – unikanie kontaktu z osobami chorymi.

wirus

Stan zagrożenia publicznego o znaczeniu międzynarodowym

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w związku z wirusem 2019-nCoV, został wprowadzony stan zagrożenia zdrowia o znaczeniu międzynarodowym. Co ono tak naprawdę oznacza? Z pewnością fakt, że jest to sytuacja nadzwyczajna i:

– stanowi zagrożenie zdrowia również w innych państwach (czyli szybkość i możliwość rozprzestrzeniania się choroby),

– możliwość skoordynowania reakcji międzynarodowej.

To sprawiło, że WHO ogłosiło środki i zalecenia w sytuacjach nadzwyczajnych w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa.

Wszystkich mieszkańców prosimy o zwracanie uwagi na wszelkie objawy chorobowe i natychmiastowe reakcje w przypadku wykrycia niepokojących symptomów.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*