Witnica 26 stycznia 2021
dzik w lesie

ASF, czyli wirus afrykańskiego pomoru świń w ostatnim czasie został zdiagnozowany w naszym województwie. Skażony obszar obejmuje aktualnie kilka starostw. W związku z tym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Na szczęście nie jest ona niebezpieczna dla ludzi.

Wirus ASF, czyli co?

Wirus afrykański pomór świń to bardzo szybko rozprzestrzeniająca się choroba zakaźna. Najczęściej zarażają się nią świnie hodowlane oraz dziki. Dobrą wiadomością jest fakt, że choroba ta nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Jednak w związku z istnieniem gospodarstw rolnych, jest niebezpieczna właśnie dla nich. Dlatego zaleca się szczególną ostrożność, przestrzeganie zasad bioasekuracji i nakazów, które wydają lokalne władze.

ogrodzenie w lesie - tereny zakażone

Tereny objęte zakażeniem

W ostatnim czasie wirus ASF został zdiagnozowany w kilku starostwach naszego województwa. W tym:

– wschowskim,

– nowosolskim,

– zielonogórskim,

– żagańskim,

– żarskim.

W związku z tym władze rozszerzyły czerwoną strefę, której zadaniem jest zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Wybudowaniem ogrodzenia zajmie się Nadleśnictwo Bogdaniec.

wilk

Zalecenia GDOŚ w związku z wirusem ASF

Ze względu na pogarszającą się sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świni, Generacja Dyrekcja Ochrony Środowiska prosi o zachowanie szczególnej ostrożności szczególnie w przypadku spacerów. Udało nam się zdobyć kilka wytycznych, które każdy mieszkaniem powinien wziąć pod uwagę:

– w trakcie spacerów lub pobytu w lesie nie zostawiaj tam resztek jedzenia ani nie dokarmiaj zwierząt,

– każde spotkanie z nietypowym zachowaniem wilka należy zgłaszać bezpośrednio do Burmistrza, RDOŚ lub na policję,

– nie baw się, a tym bardziej – nie zabieraj szczeniąt wilka z lasu,

– zabezpiecz swoje zwierzęta gospodarskie za pomocą ogrodzeń, pastuchów lub pastuchów elektrycznych, aby uniknąć kontaktu ze zwierzętami leśnymi,

– nielegalne jest kłusownictwo, czyli odstrzał wilków.

Bardzo prosimy o ostrożność i stosowanie się do powyższych zaleceń.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*