Witnica 10 marca 2020

W ostatnim czasie uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie mieli okazję wziąć udział w warsztatach garncarskich. W klasach III i IV odbyły się zajęcia z Panią archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, która wprowadziła naszą młodzież w tematykę rzemiosła, jakim jest garncarstwo.

Warsztaty i ich przebieg

Pani archeolog, Julianna Sójkowska-Socha, w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy przeprowadziła dla uczniów klas III i IV warsztaty garncarskie. W związku z tym nasza młodzież najpierw miała przyjemność obejrzeć prezentację o garncarstwie. A tam znalazła się nie tylko historia tego rzemiosła, ale i tradycja oraz techniki stosowane również w czasach naszych przodków. Opowieść toczyła się również na przykładach przyniesionych przez Panią archeolog. To pozwoliło naszym uczniom poznać bogaty materiał ikonograficzny. Następnie, po takim wprowadzeniu, młodzież rozpoczęła tworzyć własne dzieło – od figurek, aż po miseczek.

warsztaty

„Zwierzątko z Witnicy”

Co to znaczy? Za czasów kultury łużyckiej, w miejscu dzisiejszej drogi obwodowej, w czasie wykopalisk znaleziono szczątki nieznanego dotychczas ssaka. To jego podobizna, jako figurka zoomorficzna, pomagała dzieciom w trakcie warsztatów zaczerpnąć inspiracji do stworzenia własnych dzieł sztuki za pomocą gliny. Choć początki nie dla wszystkich były łatwe, to każdy chciał spróbować swoich sił w garncarstwie. Co prawda w szkole nie pojawiło się koło garncarskie, jednak zabawa i nauka w jednym przysporzyła wiele frajdy. Większość uczniów świetnie sobie poradziła, a niektórzy wykazali się nawet ponadprzeciętnymi zdolnościami plastycznymi.

garncarstwo

Przygotowanie gliny

Może się wydawać, że glina nie stanowi żadnych wyzwań, a jej wydobycie nie przysparza problemów. Jednak odpowiednio przygotowana powinna być jednorodna. Nie mogą się w niej znajdować żadne zanieczyszczenia czy grudki. Po zebraniu musi ona przemarznąć, a w trakcie należy ją polewać wodą i ubijać. Z tak powstałego słupa odcina się kawałki do pracy. Do wyrabiania potrzebna jest woda, gąbka lub szmatka oraz wszelkiego rodzaju pędzelki, farbki do gliny, a także sznurek lub drut do odcięcia przygotowanego dzieła. Ostatnim etapem jest wypalanie gliny. Po uprzednim wyschnięciu należy ją wstawić do pieca garncarskiego i wypalać przez kilkanaście godzin w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.

Mamy nadzieję, że tego rodzaju warsztaty będą się powtarzać częściej, a uczniom taka forma nauki przypadnie do gustu. Za pomoc i chęć pokazania sztuki garncarstwa serdecznie dziękujemy!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*