Witnica 23 lipca 2019
nordic walking

Wakacyjna aktywność? Postaw na nordic walking!

Wakacje sprzyjają aktywności. Ładna pogoda, piękne okoliczności przyrody i chęć spędzenia czasu w sposób aktywny sprawiają, że coraz więcej mieszkańców poszukuje ciekawej formy ruchu – niezależnie od wieku, kondycji i posiadane sprzętu. Nordic walking to idealny kompromis dla tych, którzy stawiają na wakacyjną aktywność, a jednocześnie cenią sobie spokój i możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Nie masz swojego sprzętu? Wypożycz go i zdobądź witnicki anielski szlak!

spacer z kijkami

Nordic walking – dla kogo?

Nordic walking to taka forma treningu, która polega na szybkim i jednomiarowym marszu z kijkami. Służą one odpychaniu się od podłoża i tak, jak dobrze amortyzującego buty, mają oddawać energię wkładaną w każdy krok. Dzięki temu marsz jest wykonywany w dużo bardziej sprężysty sposób. Ten rodzaj aktywności mogą uprawiać wszyscy – od osób starszych, po tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez sportu. Szczególnie polecany jest osobom, które spędzają dużo czasu przy biurku – ten rodzaj treningu wymaga uruchomienia aż 90% mięśni!

Co sprawia, że chodzenie z ‘kijkami’ stało się tak bardzo popularne?

Marsz w stylu nordic walking sprawia, że chodzenie jest dużo bardziej stabilne, a ruch wykonywany w tym rodzaju aktywności nie wpływa negatywnie na piszczele, kolana oraz biodra. Co więcej, taki marsz z kijkami wzmacnia kręgosłup wraz z obręczą barkową. Ponadto, nordic walking pomaga spalić znacznie większą liczbę kalorii, niż miałoby to miejsce w przypadku zwykłego marszu. A dodatkowym atutem tego rodzaju aktywności jest fakt, że można ją uprawiać w towarzystwie bliskich osób, śpiewu ptaków i pięknych okolicznościach przyrody.

kijki

Witnickie trasy turystyczne

Zastanawiasz się, gdzie możesz uprawiac nordic walking? W Witnicy istnieje aż 5 tras turystycznych, które pozwalają w pełni wykorzystać piękne okoliczności przyrody, a jednocześnie zadbać o dobrą kondycję. Służą pieszym wędrówkom, przejażdżkom rowerowym, bieganiu i uprawianiu nordic walking. Trasy zostały wyznaczone w witnickich lasach, a dokładniej w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowego Jeziora Wielkiego. Wszystkie z nich rozpoczynają się i kończą przed Hotelem Leśne Ustronie. W recepcji hotelu można wypożyczyć kijki. Ciekawi tras? Oto one:

  1. Najkrótsza z nich, czerwona, mierzy ok. 3,5 km. Prognozowany czas jej przebycia to blisko 40 minut. Przeznaczona jest dla osób początkujących.
  2. Druga trasa oznaczona została kolorem niebieskim. Mierzy 5 km, a czas jej przebycia to około 1 godzina. W połowie trasy znajduje się miejsce do odpoczynku w formie stołów i ławek.
  3. Kolejna z tras oznaczona jest kolorem fioletowym. Jej długość to 6 km, a czas przebycia to około 1h i 15 minut. Tutaj atrakcją jest przejście niedużym wąwozem i aleją buków.
  4. Przedostatnią trasą jest zielona. Jej długość to 7,5 km i czas przebycia około 1,5 godziny. Urozmaiceniem wędrówki jest mostek na rzece Witnie.
  5. Ostatnia, i jednocześnie najdluższa, trasa została oznaczona kolorem białym. Przebiega wokół Jeziora Wielkiego i mierzy 13,5 km. Czas, który należy sobie zarezerwować na jej przebycie to około 3 h. Po drodze można zboczyć i ochłodzić się w przejrzystym źródełku.

Wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w nordic walkingu, zapraszamy do przetestowania sprzętu i sprawdzenia swoich możliwości w witnickim Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowego Jeziora Wielkiego.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*