Witnica 12 sierpnia 2019
używki

Używki? Sprawdź, czy są obecne w Twoim domu!

Używki, narkotyki, przedawkowanie lekarstw, alkohol i łączenie niedozwolonych substancji. Na dorastającego nastolatka na każdym kroku czeka mnóstwo pokus. Koledzy częstują nowymi specyfikami, które sprawią, że spotkanie przebiegnie dużo przyjemniej. A jak wszyscy dobrze wiemy – najbardziej kusi to, co zabronione.

Spotkanie dla rodziców

Gdy nastolatki zaczynają się buntować, każdy rodzic dorastającego dziecka żyje w ciągłym stresie – czy aby moje dziecko nie zeszło na złą drogę, nie spróbowało niedozwolonych substancji lub co gorsza – nie uzależniło się? Jak do niego dotrzeć, skoro nie chce rozmawiać? Dlatego wszystkich zamartwionych rodziców, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat używek lub wiedzą, że ich pociechy mają z nimi problem – zapraszamy do punktu konsultacyjnego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Witnicy.

narkotyki

Niepokojące zachowania

Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich dzieci zażywają środki odurzające. Bez względu na to, czy robią to sporadycznie, czy systematycznie. Opiekunowie nie zwracają aż tak ogromnej uwagi na zmianę zachowania, a często tłumaczą ją sobie dorastaniem. W końcu dziecko w okresie dojrzewania często się buntuje, ma napady złości i inne symptomy, które można pomylić z uzależnieniem. Są to między innymi wahania nastrojów, częste napady agresji, zmiany głosu, porzucenie dawnych znajomych i nawiązanie nowych (które często mogą się nie podobać rodzicom). Często są to również zmiany wagi, problemy fizyczne oraz psychiczne, a także stany depresyjne. Młodzi potrafią się bardzo dobrze kryć, aby dorośli nie zauważyli żadnych zmian w ich zachowaniu. Często tak im się wydaje, a prawda jest zupełnie inna. Większość nastolatków często tylko próbuje używek, po czym stwierdza, że to nie dla nich – i mamy nadzieję, że ci, którzy mimo wszystko próbowali, postanowili w to dalej nie brnąć. Jednak nie wszystkim się to udaje, a ci, którzy posunęli się za daleko, często mają problem z porzuceniem nałogu.

tabletki

Placówki leczenia uzależnień

Gdy Ty, jako rodzic, zauważysz niepokojące zachowania swojego dziecka, które dość często się powtarza – najpierw postaraj się na spokojnie porozmawiać z pociechą. Wyraź zrozumienie, okaż wsparcie i zapewnij pomoc. Nie oceniaj i nie stosuj kar – takie czyny mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek. Pamiętaj, że nastolatek często nie zdaje sobie sprawy, że zagraża swojemu zdrowiu, a czasami nawet życiu. Uważa, że to zwykła zabawa, z której ot tak może w każdej chwili zrezygnować. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko ma problem z używkami, polecamy zapoznanie się z ośrodkami leczń uzależnień. Jednak ich wybór nie jest łatwy – leczenia powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka.

Dla zainteresowanych – pomocy można szukać:

– w punkcie konsultacyjnym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Witnicy,

– u psychologa podczas bezpłatnej wizyty (u Wioletty Domańskiej, przewodniczącej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Witnicy),

– na stronie internetowej: www.narkotyki.pl/katalog-placowek/lista,4,lubuskie

Jednak pamiętajcie, aby nie oceniać swoich pociech zbyt pochopnie – często zmiany ich zachować wynikają z kłótni z najbliższymi, problemami w szkole czy problemami z osobami bliskimi im sercom.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*