Witnica 28 lipca 2021
trasa nordic walking

Nordic walking to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Potocznie nazywany spacerem z kijkami, angażuje wiele mięśni i poprawia krążenie, jednocześnie odciążając stawy i kręgosłup. To sport, który nie zna ograniczeń wiekowych. Za kijki mogą złapać zarówno najmłodsi, jak i seniorzy. Trasy nordic walking w Witnicy zostały wytyczone z myślą o stworzeniu atrakcyjnego i zdrowego sposobu na wypoczynek. Wygodne ścieżki wśród malowniczych terenów sprawią, że na pewno zechcą Państwo jak najszybciej na nie wrócić.

Zalety nordic walkingu

Nordic walking wpływa pozytywnie na cały organizm i stan zdrowia. Regularne spacerowanie pozwoli poprawić zarówno formę fizyczną, jak i zwiększyć dobre samopoczucie. To świetny sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Samotny trening pośród pięknej przyrody i śpiewu ptaków umożliwi wyciszenie i odpoczynek od codziennego zgiełku. Z kolei wspólne spacery to udany pomysł na spędzenie czasu w miłym towarzystwie i pogawędki. Nordic walking to także sprawdzony sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów – spalanie kalorii jest szybsze niż przy klasycznym marszu, a wzmocnione mięśnie brzucha sprzyjają przyspieszonemu trawieniu. Spacer z kijkami odciąża kręgosłup, stawy biodrowe, kolanowe oraz ścięgna. Taka systematyczna aktywność poprawi również wydolność oddechową, zwiększając dotlenienie organizmu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania tego sportu. Zalecany jest osobom starszym, kobietom w ciąży, cukrzykom, osobom z chorobami serca oraz wszystkim, którzy przywiązują wagę do swojego stanu zdrowia.

Trasy nordic walking w Witnicy

Witnica – malownicze trasy nordic walking

W Witnicy istnieje 5 tras do nordic walkingu, które razem tworzą „Witnickiego Anioła”. Skąd ta nazwa? Wszystkie szlaki układają się w kształt przypominający aniołka. Zadbaliśmy o to, aby trasy były dostępne dla wszystkich chętnych, niezależnie od poziomu kondycji. Położone są w granicach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Jezioro Wielkie, dzięki czemu podczas spacerów można delektować się pięknem przyrody, śpiewem ptaków, a jesienią połączyć trening z grzybobraniem. Wszystkie szlaki mają początek i koniec przed hotelem „Leśne Ustronie”, tam można również odebrać Kartę Zdobywcy (po zdobyciu całego „Anioła”) i wypożyczyć sprzęt. Czym charakteryzują się poszczególne trasy?

– Trasa czerwona („głowa anioła”) przeznaczona jest dla początkujących lub tych, którzy mają ochotę na krótszy trening. Długość trasy to około 3,5 km.

– Trasa niebieska („anielskie skrzydło”) ma 5 km, a czas jej pokonania to około godziny. Po drodze znajdują się stoły i ławy, przy których można odpocząć i się posilić.

– Trasa fioletowa („drugie skrzydło”) zwana najpiękniejszą anielską trasą – prowadzi przez wąwóz i aleję majestatycznych buków. Ma około 6 km.

– Trasa zielona („mały korpus”) jest nieco dłuższa, ma 7,5 km, ale równie malownicza. Prowadzi między innymi przez mostek na rzece Witnie.

– Trasa biała („pełen korpus”), czyli coś dla bardziej zaprawionych „kijkowców”. Przebiega niedaleko jeziora, ale możesz z niej zboczyć i ochłodzić się przy zasilającym je źródełku. Szlak ma aż 13,5 km, dlatego pamiętaj o zabraniu prowiantu!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*