Witnica 16 listopada 2020
flaga na dzień niepodległości

W minionym tygodniu miał miejsce ważny dzień dla wszystkich obywateli naszego kraju – Święto Niepodległości. We środę byliśmy świadkami kolejnego Święta Niepodległości. Jednak w tym roku obchody wyglądały zupełnie inaczej. Wszystko za sprawą obecnej sytuacji epidemiologicznej.

11 listopada

W ostatnią środę każdy z nas mógł skorzystać z ustawowo wolnego dnia od pracy. Święto Narodowe, jakie miało miejsce, to wszystkim znane Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To właśnie 11 listopada 1918 roku w Compiegne został zawarty rozejm. Według jego decyzji ostatecznie została przypieczętowana klęska Niemiec, a jednocześnie oficjalnie zakończyła się I wojna światowa. Po 123 latach niewoli i zaborów (które miały miejsce w latach 1795-1918) Polska w końcu odzyskała suwerenność. Święto z kolei zostało ustanowione w kwietniu 1937 roku. Następnie zniesione w 1945 roku i na nowo przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Święto Niepodległosci w Warszawie - obchody

Święto Niepodległości w stolicy

Tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości znacznie różniły się od dotychczasowych wydarzeń, które miały miejsce. I to nie tylko ze względu na koronawirusa i brak możliwości organizowania większych zgromadzeń, pochodów czy spotkań. Również za sprawą ostatnich wydarzeń w kraju – w tym między innymi strajku kobiet. W Warszawie pierwotnie miał mieć miejsce pochód samochodowy, który byłby najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. I taki również się odbył, jednak równolegle do niego odbył się także ten w klasycznym tego słowa znaczeniu. Niestety nie obyło się bez niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji. Ucierpiał między innymi starszy i dobrze znany w dziennikarskim świecie fotograf oraz mieszkanie-pracownia artysty, upamiętniającego dzieła Witkacego.

winietki na Dzień Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości w Witnicy

W Witnicy natomiast obchody również odbywały się w zupełnie innej formie, niż zazwyczaj. U nas zmiany były spowodowane sytuacją pandemiczną. Jednak to nie znaczy, że nasza społeczność nie włączyła się do uroczystego świętowania. W Kościele Parafialnym już o godzinie 10:30 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego. Następnie reprezentacje mieszkańców, przedstawiciele miejscowych władz, organizacji patriotycznych oraz żołnierzy udali się pod pomniki, aby uroczyście złożyć wieńce upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Miejmy nadzieję, że kolejne ważne dla nas wszystkich wydarzenia będziemy mogli obchodzić w większym gronie. Liczymy również na to, że najbliższe święta każdy spędzi w towarzystwie bliskich osób. Jednocześnie dziękujemy za dojrzałe podejście do obecnej sytuacji, świętowanie w domowym zaciszu i przestrzeganie zasad ogłoszonych przez rząd.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*