Witnica 1 lipca 2019
susza

Susza zniszczyła Twoje uprawy? Staraj się o odszkodowanie!

W trakcie ostatnich tygodni mieliśmy do czynienia z ogromnymi upałami. Jedni mogli się cieszyć ze względu na wysoką temperaturę, inni natomiast drżą na myśl o uschniętych plonach. Mimo, że wszyscy mamy nadzieję na ochłodzenie – jest szansa na rekompensatę! Rolnicy, którzy zostali dotknięci skutkami suszy mogą starać się o odszkodowanie!

Upały – wakacyjne szaleństwo czy najgorszy scenariusz?

Dzieci, które niedawno rozpoczęły wakacje z pewnością cieszą się z wysokich temperatur. Dzięki temu mają możliwość spędzenia czasu nad wodą, w przydomowych basenach lub na wycieczkach. Jednak warto zwrócić uwagę, że taka pogoda to nie tylko sama przyjemność. Nawet na wakacyjne wycieczki należy odpowiednio przygotować swoje pociechy. W jaki sposób? Przede wszystkim zapewnić im dostęp do wody pitnej, kremów z filtrem oraz czapek z daszkiem. Pamiętajmy, że promienie słoneczne są niekorzystne nie tylko ze względu na gorsze samopoczucie, ale i mogą doprowadzić do udaru, poparzenia słonecznego i innych niebezpiecznych konsekwencji.

uschłe liście

Stracone uprawy

Jednak upały i susze, które ostatnio dały się we znaki całej Polsce to również niekorzystne oddziaływanie na rolnictwo. Każdy, kto prowadzi jakąkolwiek uprawę – nawet owoców w przydomowym ogródku, mógł zaobserwować negatywny wpływ suszy i ostrych promieni słonecznych. Wiąże się to ze spalonymi liśćmi, obumarłymi krzewami i w konsekwencji brakiem urodzaju. Dla tych, którzy uprawiani rolę dla własnych potrzeb jest to niewątpliwie nieprzyjemna okoliczność. Jednak dla tych, którzy są właścicielami hektarów pola, a całe zbiory i żniwa stoją pod wielkim znakiem zapytania – są to ogromne, często bardzo kosztowane straty.

upał

Czas na odszkodowanie!

W związku z tym, każdy rolnik z naszej gminy ma możliwość złożenia wniosku o odszkodowanie za szkody spowodowane przez suszę. Na wniosek naszego Burmistrza, Wojewoda Lubelski powołał komisję, której celem będzie ocena zakresu oraz wielkości szkód poniesionych przez obecny stan klimatyczny i jego następstwa. Pierwszym etapem jest pobranie i uzupełnienie wniosku o oszacowanie szkód na skutek suszy. Następnie, wraz z odpowiednimi załącznikami, należy dostarczyć go do Urzędu Miasta i Gminy Witnica lub wysłać pocztą tradycyjną na adres:

Urząd Miasta i Gminy w Witnicy,

Wydział Gospodarki Gruntami, Geodezji i Rolnictwa,

Ul. Plac Andrzeja Zabłockiego 6,

66-460 Witnica.

Mamy nadzieję, że odszkodowanie, które będzie wypłacane z budżetu Państwa będzie w stanie pokryć niektóre ze szkód, które wyrządziła nam susza.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*