Witnica 23 września 2021

Wspaniała wiadomość dla mieszkańców Witnicy! Już niedługo w mieście pojawi się SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Wszyscy, zarówno mali, jak i duzi, miłośnicy nowinek naukowych, poznawania nowych technologii i eksperymentowania z interaktywnymi eksponatami będą zachwyceni. Połączenie edukacji z rozrywką jest możliwe, co od lat udowadnia warszawskie Centrum Nauki Kopernika. Teraz swoje lokalne minicentrum będzie miała także Witnica.

Program popularyzacji nauki

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, w skrócie SOWA, to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przyznało ono warszawskiemu Centrum Nauki Kopernik dotację na uruchomienie kilkudziesięciu takich Stref. Każde miasto mogło wnioskować o powstanie filii, a 20.09 nastąpiło ogłoszenie wyłonionych 32 lokalizacji, wśród których znalazła się również Witnica. Pierwszą SOWĘ uroczyście otworzono w Piotrkowie Trybunalskim, kolejne inwestycje powstaną maksymalnie do 2023 roku. Na pewno jest na co czekać, bo CNK od lat zachwyca najwyższej jakości wystawami, mającymi na celu popularyzację nauki. Miejsce co roku odwiedzane przez tysiące turystów słynie z przestrzeni opartej na samodzielnym doświadczaniu i eksperymentowaniu. Eksponaty dedykowane zarówno najmłodszym, jak i dorosłym zwiedzającym rozbudzają ciekawość, skłaniają do zadawania pytań, szukania na nie odpowiedzi, pobudzają kreatywność i krytyczne myślenie. Teraz „małe” Centrum Nauki Kopernik będzie przynosić radość i zachęcać do odkrywania tajemnic nauki także mieszkańców Witnicy.

SOWA – nauka i rozrywka

W ramach Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Witnicy stworzona zostanie interaktywna wystawa, której celem będzie zgłębianie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami. Pojawi się także majsternia skupiająca się na rozwiązywaniu zadań konstrukcyjnych i logicznych – w sumie blisko 20 niezwykłych eksponatów. Co istotne, każda SOWA otwiera się przy placówce kulturalnej lub edukacyjnej, która już istnieje – bibliotece, muzeum czy domu kultury. Dzięki temu w ramach jednego miejsca powstanie niezwykle bogata przestrzeń dedykowana przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale z której na pewno chętnie skorzystają także dorośli. Cechą charakterystyczną wszystkich Stref jest otwarta powierzchnia i dowolność zwiedzenia. Dzięki temu goście swobodnie oglądają i nawiązują interakcje z powiązanymi ze sobą eksponatami. Ich autorzy chcą w ten sposób pokazać przenikanie się dyscyplin naukowych i ich wzajemne oddziaływanie. SOWA to także miejsce do przeprowadzania licznych warsztatów i zajęć praktycznych. Do Strefy w Witnicy przekazane zostaną scenariusze, które pozwolą prowadzić interesujące spotkania i warsztaty dla rodziców z małymi dziećmi. Centrum pomaga także w zakładaniu Klubów Młodego Odkrywcy, gdzie organizowane są zajęcia pozaszkolne dla dzieci.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*