Witnica 8 kwietnia 2019
pusta szkoła

S

Dzisiejszy poniedziałek zapadnie nam w pamięć na długo. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego strajku nauczycieli, w którym biorą udział również nasze, witnickie, szkoły. Strajk nauczycieli to skutek wczorajszych rozmów ostatniej szansy, które nie przyniosły pozytywnego rozwiązania, a szef Związku Nauczycielstwa Polskiego oświadczył, że rząd nie przyjął propozycji ZNP oraz Forum Związków Zawodowych.

Co z dziećmi?

W wielu miastach Polski informowano, że firmy zaproponowały pracownikom, aby ci przychodzili dzisiaj do pracy z dziećmi. Szkoły co prawda są otwarte, ale jeśli pojawiłyby się w nich uczniowie – byliby bez opieki, a stołówki bez gotowych dań. W związku z tym starsze dzieci często pozostają same w domach, a młodsze oddawane są pod opiekę rodziny lub idą do pracy razem z rodzicami.

szkoła

Na czym polega strajk?

W związku z odrzuceniem przez rząd postulatów ZNP, od dzisiaj, 8 kwietnia, mamy do czynienia z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli szkolnych i przedszkolnych. Na czym dokładnie polega strajk? Co prawda nauczyciele pojawią się w pracy, jednak nie będą jej wykonywać. Nie będą przeprowadzone zajęcia, stołówki nie będą wydawały obiadów, a opieka dla dzieci nie zostanie zapewniona. Do czwartku blisko 80% ogółu szkół i przedszkoli w Polsce zadeklarowało się do wzięcia udziału w strajku.

książka

Jakie szkoły z naszej gminy wzięły udział w strajku?

W naszej gminie udział w strajku nauczycieli wzięły wszystkie szkoły i przedszkola! Nauczyciele pojawili się w szkołach, jednak nie jest prowadzona oficjalna opieka dla dzieci. Dla tych uczniów, którym rodzice nie byli w stanie zapewnić innego rodzaju nadzoru, niektóre ze szkół postanowiły zadbać o zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Jednak należy wziąć pod uwagę, że szkoły zapewnią opiekę jedynie takiej ilości uczniów, którymi będą w stanie się zaopiekować. Są to między innymi gminne przedszkola i szkoły ponadpodstawowe oraz szkoły podstawowe:

– w Dąbroszynie,

– w Nowinach Wielkich,

– z Kamieniu Wielkim,

– nr 1 i nr 2 w Witnicy.

Podkreślamy, że stołówka w SP nr 2 będzie zamknięta. Dowozy do szkół będą odbywały się normalnie, a strajk nauczycieli będzie miał miejsce do oficjalnego odwołania. W związku z tym zarówno władze, jak i dyrektorzy szkół proszą rodziców o to, aby na bieżąco śledzili komunikaty na stronach internetowych oraz oficjalnych kanałach social media gminnych placówek.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*