Witnica 14 października 2019
wybory

Sprawdź, jak głosowaliśmy! Witniczanie z rekordową frekwencją

Wczoraj wszyscy żyliśmy wyborami do Sejmu i Senatu. Influencerzy, gwiazdy, artyści i inni, którzy wypowiadali się publicznie ochoczo namawiali do wzięcia udziału w wyborach, bo każdy głos ma znaczenie. Co prawda w tym roku padły rekordy pod względem uczestnictwa w wyborach, jednak to wciąż nie w pełni satysfakcjonujący wynik. Jak to wyglądało w naszej gminie?

Frekwencja w Polsce i w naszej gminie

Tegoroczna frekwencja na wyborach była rekordową od 30 lat! Według sondażu IPSOS zagłosowało aż 61,1 % obywateli. W porównaniu do zeszłego roku było to ponad 10 punktów procentowych więcej. Najchętniej głosowały osoby z przedziału wiekowego 40-49 lat (aż 75,7%). Najmniej liczną grupą były osoby w wieku 18-29 lat (46,4%).

W naszej gminie do również frekwencja była dużo wyższa, niż miało to miejsce 4 lata temu. Tegoroczne wybory przyciągnęły do urn aż 50,81% obywateli, którzy mogli oddać głos. Największym zaangażowaniem wyborców może poszczycić się Dąbroszyna (aż 59,71% wyborców wzięło sprawy w swoje ręce), a najmniej w Kamieniu Małym (udział wzięło 41,80% mieszkańców).

głosowanie

Wyniki

Na chwilę obecną są zebrane głosy z 22 696 komisji wyborczych (co daje niewiele ponad 90% lokali). Według tych danych wybory w kraju rozkładają się następująco:

– 44,57% dla PiS,

– 26,65% na KO,

– 12,27% dla Lewicy,

– 8,63% dla PSL,

– 6,76% na Konfederację.

W naszej gminie głosy są już podliczone. Tutaj głosy prezentują się w ten sposób:

– 38,04% na PiS,

– 24,98% dla KO,

– 19,53% dla Lewicy,

– 8,79% dla PSL,

– 8,65% dla Konfederacji.

Jak widać – wybory w naszej gminie przebiegły analogicznie do całego kraju.

Nasi przedstawiciele

Według danych, w naszej gminie najwięcej głosów zyskała Krystyna Sibińska (KO). Na drugim miejscu plasuje się Artur Stojanowski, natomiast na trzecim – Władysław Dajczak.

Wybory do Senatu okazały się szczęśliwe dla senatora z Białcza – Władysława Komarnickiego (z aż 39,74% poparcia). Drugie miejsce w gminie zdobył Marek Surmacz (30,48% głosów), natomiast trzecie – Anna Synowiec (26,25%).

Dziękujemy wszystkim, którzy udali się na wybory – w końcu sytuacja polityczna naszego kraju zależy również od naszych decyzji.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*