Witnica 23 listopada 2020
schody z cytatami

Sentencje, charakterystyczne fragmenty z popularnych książek i zdania, które na dłużej zatrzymują się w myślach. Każdy choć raz w trakcie czytania danej publikacji ma chęć, aby wrócić do konkretnego aforyzmu. W związku z tym, nasza szkoła wzięła udział w programie edukacyjnym „Wkręceni w czytanie”. Jego celem jest promowanie czytelnictwa. Jak włączyli się uczniowie? Stworzyli schody z mądrościami!

Pogram edukacyjny „Wkręceni w czytanie”

Wyżej przedstawiony program istnieje już od kilku lat. Tegoroczna edycja to kolejna odsłona cyklu, mająca na celu zachęcenie uczniów do systematycznego czytania. W programie biorą udział głównie szkoły podstawowe. Dzięki niemu młodzi poznają nie tylko nową i ciekawą formę spędzania czasu, ale jednocześnie poszerzają swoją wiedzę o autorach, rodzajach publikacji i stylach pisania. Oprócz tego nasi obywatele od najmłodszych lat mogą kształtować w sobie wrażliwość, a także przyswajać podstawowe zasady gramatyki, stylu i ortografii. Co więcej – to również idealny sposób na pobudzenie wyobraźni, rozwój kreatywności i poszerzanie słownictwa. Niejednokrotnie również wybieranie pozycje wpływają na kreowanie światopoglądu i charakteru.

schody z mądrościami - ważne cytaty z książek

„Książkowe schody” w witnickiej szkole

W tym roku nasi uczniowie zapragnęli dodatkowo włączyć się w akcję. Wyszli z inicjatywą stworzenia schodów, na których będą umieszczane wartościowe cytaty z ulubionych (lub ostatnio przeczytanych) książek. W ten sposób powstały „Książkowe schody”. Głównym celem było wyszukiwanie w pozycjach takich cytatów, które później uczniowie (ale także nauczyciele i rodzice) mogliby wcielić w życie. Dzięki temu schody główne do naszej szkoły zapełniły się cytatami z:

-„Małego Księcia”, który w prosty sposób pokazuje, co w życiu jest najważniejsze i czym warto się kierować,

– „Kubusia Puchatka”, gdzie możemy zauważyć, że przyjaźń jest fundamentem szczęścia,

– fraszek Jana Kochanowskiego, które pokazują kruchość,

– wielu innych pozycji, z którymi uczniowie naszej szkoły zapoznali się w ostatnim czasie.

schody z motywującym hasłem

Inne znane schody

Uczniowie wpadli na pomysł stworzenia schodów z mądrościami. Podobne przykłady można spotkać między innymi w Krakowie, gdzie w pewnej dzielnicy bardzo charakterystyczne kolorowe schody zdobi aż 55 cytatów z twórczości Makuszyńskiego, Szymborskiej i innych ważnych dla literatury osobistości. Powstały w czerwcu 2013 roku i nadal są jedną z niekonwencjonalnych i ciekawych atrakcji miasta. Co więcej – w wielu miastach Europy dotychczas pojawiały się tęczowe schody. Jednak te z cytatami, które zdobią naszą szkołę z pewnością przyciągną fanów aforyzmów i sentencji.

Miejmy nadzieje, że taka przyjemna lekcja na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, a cytaty nie raz będą ważnym kierunkowskazem podczas podejmowania trudnych decyzji.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*