Witnica 28 maja 2018
jezdnia

 

Wielki dzień dla witniczan i ogromne ułatwienie dla zmotoryzowanych mieszkańców gminy. Niestety duże przedsięwzięcie okazało się ogromnym fiaskiem. We wtorek, 22 maja, miało miejsce oficjalne otwarcie obwodnicy na trasie Gorzów – Kostrzyn. Jednak mieszkańcy długo się nią nie nacieszyli…

Asfalt, który nie lubi słońca

Nowo otwarta obwodnica Witnicy nie na długo cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców gminy. Już po godzinie 14 pojawiły się zgłoszenia kierowców do Ochotniczej Straży Pożarnej. Czego dotyczyły? Asfaltowej nawierzchni, która wręcz topiła się pod kołami samochodów. Wysoka temperatura i ostre słońce sprawiły, że zamiast cieszyć się świetną nawierzchnią, zmotoryzowani zachodzili w głowę nad stanem i jakością długo wyczekiwanej obwodnicy.

 

asfalt

Niebezpieczeństwo dla kierowców

Niestety sprawa jest na tyle poważna, że odbiła się również na mieszkańcach gminy i… ich portfelach. Nie dość, że gmina straciła ogromne środki przeznaczone na inwestycje, to po roztopieniu asfaltu,  ten zaczął się przyklejać do opon i wchodzić w rowki, sprawiając wrażenie jazdy po tzw. „łysej oponie”. W konsekwencji kierowcy tracili przyczepność, co mogło skutkować niebezpieczeństwem pojawienia się kolizji.

Zamknięcie obwodnicy

Powiadomieni o sytuacji strażacy z OSP Witnica, po dokonaniu oględzin, natychmiastowo zamknęli drogę i jednocześnie zabezpieczyli wszystkie wjazdy. Kierowcy musieli pokonywać wybraną trasę przez gminę. Na miejsce wezwano drogowców, a powtórne otwarcie nastąpiło dopiero o godzinie 23:30.

 

obwodnica

Co dalej?

Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kłodawie, Monika Antczak, poinformowała, że wykonawca jest na etapie sprawdzania przyczyn topienia się asfaltu. To pomoże ustalić program naprawczy. Przyczyną może być zbyt wysoka temperatura lub zła jakość bitumu. Dlatego nie ma jeszcze oficjalnej informacji odnośnie tego, czy asfalt będzie zerwany i położony od nowa, czy jednak nastąpi tak zwane „doziarnianie”.

Niezadowoleni mieszkańcy

Użytkownicy drogi z jednej strony śmieją się z trwałości i jakości wykonania, pisząc m.in. jak Mazi: „NOWOŚĆ na rynku! To droga dla samochodów unoszących się kilkanaście cm nad ziemią!”[1], inni natomiast zastanawiają się kto odda im pieniądze, które muszą wydać na wymianę opon.

Jedno jest pewne – mieszkańcy gminy niestety nie mieli dużej szansy, aby nacieszyć się nową nawierzchnią.

 

[1] Mazi, Asfalt topił się pod kołami samochodów, http://gorzowianin.com/wiadomosc/11661-asfalt-topil-sie-pod-kolami-samochodow-zdjecia.html [dostęp online: 28.05.2018r.].

 

Zdjęcia:

  1. https://www.tvn24.pl/poznan,43/obwodnica-witnicy-zaczela-plynac-droge-zamknieto,839450.html,
  2. http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/51,35182,23448275.html?i=0,
  3. http://gorzowianin.com/wiadomosc/11661-asfalt-topil-sie-pod-kolami-samochodow-zdjecia.html

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*