Witnica 2 grudnia 2019
dokarmianie ptaków

Akcja Karmnik. Zapraszamy na wspólne obrączkowanie ptaków

Już niebawem, od 15 grudnia, w siedzibie Parku Narodowego „Ujście Warty” będą odbywały się cykliczne spotkania w ramach akcji „Niedziela przy karmniku”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nie tylko obserwacją ptaków, ale i ich obrączkowaniem (ważeniem, mierzeniem, określaniem gatunku). Spotkania będą trwały przez 5 godzin, a dołączyć do nich można w każdej chwili. Zapraszamy do zapoznania się z akcją!

Plan spotkań

Spotkania w ramach akcji „Karmnik” rozpoczynają się już o godzinie 8:00. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ właśnie rankiem ptaki są najbardziej aktywne, przez co istnieje większe prawdopodobieństwo, aby móc je złapać i lepiej poznać. Jednak bez obaw – po zważeniu, mierzeniu, poznaniu gatunku i zaobrączkowaniu, ptaki są wypuszczane na wolność. Obrączkowanie będzie się odbywało co pół godziny, a wykonywał je będzie specjalista – Michał Wołowik. To właśnie on, na bieżąco, będzie tłumaczył w jaki sposób można rozpoznać dany gatunek ptaka, a także jak można poznać jego wiek i płeć.

Terminy akcji

W akcji może wziąć udział każdy. W międzyczasie będą się odbywać warsztaty, polegające na poznaniu gatunków ptaków. Zapraszamy:

– 15 grudnia,

– 26 stycznia (Światowy Dzień Mokradeł – akcja będzie poszerzona, a uczestnicy będą mogli skorzystać z wielu warsztatów),

– 9 lutego,

– 23 lutego.

Oprócz obserwacji i obrączkowania ptaków będą się odbywać szkolenia. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą uczeni w jaki sposób i czy dokarmiać ptaki zimą. Odbędą się również warsztaty z samodzielnego przygotowania smakołyków dla ptactwa.

W jakim celu obrączkuje się ptaki?

Nie raz pewnie spotkaliście się z ptakami, które posiadają kolorowe tasiemki. Po co są im zakładane? Wszystko po to, aby obserwować ich zachowania. Każda obrączka jest inna – posiada przypisany do niej numer, dzięki czemu każdy osobnik posiada swoje własne oznaczenie (jak w przypadku numeru PESEL dla ludzi). W przypadku zauważenie ptaka z obrączką, każdy może odczytać jej numer i przez Internet zgłosić swoją obserwację do samej Centrali Obrączkowania Ptaków. Tam również można sprawdzić historię danego osobnika – włącznie z informacją gdzie i kiedy był ostatnio widziany. To pozwala dowiedzieć się, które z gatunków na zimę opuszczają nasz kraj, a które zostają. Pozwala to również śledzić drogę, jaką przebywają ptaki, a także prędkość ich przemieszczania się.

Jak można odczytać obrączkę?

W związku z tym, że ptaki nie odznaczają się dużymi rozmiarami – ich tasiemki również są malutkie. Dlatego odczytanie danych może być utrudnione, co nie znaczy, że niemożliwe. Aby ułatwić sobie zadanie przygotujcie… lornetkę lub aparat fotograficzny – może być również ten w telefonie komórkowym. Dlaczego? Znacznie łatwiej będzie uchwycić zdjęcie odlatującego ptaka, niż złapać go w ruchu i przestraszyć. Ze zdjęcia możecie odczytać numer i wpisać go w okienku na www.ring.stornit.gda.pl. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku większych ptaków, takich jak łabędzie czy gęsi, zakładana jest specjalna obroża na szyję zamiast obrączki na nodze.

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych – zarówno zwiedzających, jak i rodziny z dziećmi. Zaznaczamy jednak, że najmłodsi muszą być pod opieką osoby dorosłej. Prosimy również zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, coś do jedzenia i obowiązkowo dobry humor!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*