Witnica 17 września 2018
auto-predkosc

 

Bezpieczeństwo na drodze przede wszystkim. Pewnie każdy z nas kojarzy reklamy społeczne związane z zachowaniem szczególnej ostrożności w pobliżu przejazdów kolejowych, przejść dla pieszych i innych newralgicznych obszarów. W ramach przestrogi często pojawiają się wzmożone kontrole policyjne, sprawdzanie prędkości i montowanie fotoradarów. To wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno dla najmłodszych, jak i odrobinę starszych użytkowników dróg. Jakie kroki zostały podjęte w ostatnim czasie w naszej gminie?

Widoczność przede wszystkim

Podczas spacerów, przejażdżek na rowerze, czy zwykłej komunikacji najważniejsza jest nasza widoczność. Dlatego zalega się noszenie odzieży z elementami odblaskowymi lub specjalnie do tego przeznaczonych opasek. Jednak, ważna jest nie tylko widoczność pieszych, ale również miejsc szczególnie przez nich uczęszczanych. Dlatego gmina zakupiła aż 40 nowych, odblaskowych, znaków drogowych! Ważne jest to, że zakupione przez gminę znaki są umieszczone na wyrazistych, odblaskowych planszach kontrastowych, aby kierowcy widzieli je w każdych warunkach. Co więcej, słupki, na których pojawią się znaki, będą pomalowane farbą fluorescencyjną!

 

auto-w-trakcie-jazdy

Liczby pod lupą

W związku z tym w ostatnim czasie pracownicy robót publicznych zajęli się montowaniem aż 30 znaków T-27 (tzw. agatek, czyli przejść szczególnie uczęszczanych przez pieszych), a także 10 znaków D-6 (oznaczeń przejść dla pieszych). Znaki zostaną zamocowane na terenie całej gminy – w miejscach, gdzie ich najbardziej brakowało lub na zmianę z tymi, których stan sprawia, że nie przynoszą zamierzonego skutku.

 

przejscie-dla-pieszych

A to nie koniec!

Zakup znaków drogowych to nie jedyne zmiany w trosce o bezpieczeństwo. Kolejnym etapem będzie pomalowanie obecnych przejść dla pieszych w wyrazistych, biało-czerwonych barwach. Oprócz tego, w niedalekim czasie pojawią się dwa nowoczesne przejścia dla pieszych. Jedno pojawi się przy Browarze, a drugie przy Miejskim Domu Kultury. Co to znaczy, że będą nowoczesne? Zostaną wyniesione ponad jezdnię – na kształt progów zwalniających, a także zostaną otoczone tak zwanymi szykanami – głównie z myślą o zwolnieniu ruchu samochodów tranzytowych. To sprawi, że ruch ciężarówek zostanie w znacznej mierze przeniesiony na obwodnicę, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli czuć się bezpieczniej.

 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, a w trakcie naszego ruchu w miejscach publicznych odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników drogi.

 

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*