Witnica 25 lutego 2020

Nasz obecny dworzec powstał w 1857 roku. W związku z jego wieloletnim dziedzictwem, został również objęty ochroną konserwatorską. Jednak mimo jego ważnej roli przy linii 203 na relacji Tczew-Kostrzyn, jego stan z roku na rok się pogarsza. W związku z tym zaproponowało przebudowę budynku. Są już pierwsze plany!

Dworzec i koszty jego przebudowy

Mimo tego, że inwestycja z pewnością pochłonie sporą sumę, mieszkańcy nie muszą się o to obawiać. Koszty w większości zostaną pokryte przez Unię Europejską (będzie to aż 85% planowanych finansów). Resztę natomiast sfinansuje PKP. Kwota obejmie nie tylko przebudowę wnętrza dworca, ale i jego otoczenia. Pojawi się informacja wizualna. Obecnie powstała wizualizacja i dokumentacja projektu, natomiast prace rozpoczną się za rok.

fundusze europejskie

Pierwsze spotkania dotyczące dworca

W ostatnim czasie Burmistrz Gminy Witnica, Dariusz Jaworski, miał przyjemność spotkać się z kierownictwem Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu. Celem było omówienie kwestii remontu witnickiego dworca kolejowego. Gmina otrzymała wizualizację projektu, który będzie utrzymany w nowoczesnym i reprezentatywnym stylu. Niebawem powstanie również reportaż w TVP Regionalna na temat planowanego remontu dworca.

Zmiany, jakie zaobserwujemy

Przebudowa dworca to nie tylko odnowienie zaplecza socjalno-sanitarnego. To również remont holu, poczekalni i kas. Dla wygody pasażerów zostaną również odnowione toalety wewnątrz budynku. Dla spragniony i głodnych po podróży znajdzie się również miejsce na punk małej gastronomii. Jednak to jeszcze nie wszystko. Jedno pomieszczenie będzie przeznaczone na siłownię i salę do fitnessu, aby osoby zainteresowane aktywnym trybem życia mogły znaleźć również coś dla siebie. Na piętrze powstaną dodatkowe pomieszczenia, w których będą mogli spotykać się członkowie Klubu AA „Dromader” czy innych organizacji pozarządowych lub społecznych. Dla ułatwienia przemieszczania się po budynku osobom niepełnosprawnym, zostanie również zamontowana odpowiednia winda.

dworzec

Jednak zmiany zaobserwujemy również na zewnątrz budynku. Dworzec będzie miał odnowioną elewację,powstanie znacznie więcej miejsc parkingowych, staną nowe stojaki na rowery, a plac przed budynkiem będzie zachęcał do wejścia.

Co prawda, póki co możemy nacieszyć oko projektami, jednak już za rok pojawią się pierwsze zmiany, na które większość z nas czeka z zapartym tchem. Warto zauważyć, że planowany jest również remont dworca w Nowinach Wielkich.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*