Witnica 29 października 2018
ślady butów

 

W ostatnim czasie przy ulicy Poprzecznej w Witnicy rozpoczęły się prace budowlane. Jakie? To właśnie w tym miejscu ma powstać aż 80 mieszkań czynszowych w ramach programu Mieszkanie Plus. Docelowo projekt zakłada powstanie ponad 300 takich mieszkań. Udostępniony teren należy do Gminy, a środki na jego budowę zostaną przeznaczone z Banku Gospodarstwa Krajowego. Będą to mieszkania czynszowe, jednak chętni będą mieli możliwość wykupienia ich na własność. Do tej pory zostały wycięte krzaki i wszelkie chwasty, a budowa rozpocznie się dopiero na wiosnę kolejnego roku i potrwa 2 lata. Jednak, podczas wykopalisk odkryto przedmioty z dawnych epok, a teren wykopalisk został zniszczony. Przez kogo? Sprawca i posiadacz butów Puma poszukiwany!

archeolog

Wykopaliska z epoki brązu

Nad budową czuwają archeolodzy i wolontariusze, którzy przeszukują teren. Jak się okazało, około 3000 lat temu na tych terenach istniała osada ludów słowiańskich. Odnalezione zostały zarówno jamy z glinianymi naczyniami, jak i inne ślady kultury łużyckiej. Warto wspomnieć, ze zostały znalezione również materiały z innych, późniejszych wieków. Wśród nich znaleziono między innymi ołowianą plombę towarową, fragmenty okuć itp. W związku z tym wykopaliska potrwają jeszcze kilka miesięcy, jednak czas ich trwania uzależniony jest od warunków pogodowych.

Jak pamiętamy, tego typu przypadki nie są odosobnione. Zarówno podczas budowy obecnego już sklepu „Mrówka”, a także w trakcie powstawania witnickiej obwodnicy natknięto się na szczątki osad z czasów epoki brązu.

odkrycia

Wandal na terenie prac 

Mimo tego, że znaleziska na terenie budowy Mieszkania Plus zostały odpowiednio zabezpieczone, to i tak znalazł się ktoś, kto postanowił pohańbić drogocenna kulturę, której szczątki zaczęto badać. Odkryte obiekty archeologiczne sprzed 3 tys. lat uległy zniszczeniu – elementy ceramiki zostały podeptane., na szczęście znaleziono odciski butów Puma. Dewastacji uległy również kamienne konstrukcje, co sprawiło, że odczytanie kontekstu i wartości znalezisk nie będzie już możliwe, a jeśli się uda – będzie to ogromnie trudne przedsięwzięcie.

Za takie występki niszczenia mienia Skarbu Państwa winnym grozi kara. Oczywiście sprawę od razu zgłoszono do właściwych organów. Miejmy nadzieję, że śledztwo pozwoli znaleźć wandala i wymierzyć mu odpowiednią karę. Jaki może mieć wymiar? Według art. 288 kodeksu karnego – może to być pozbawienie wolności od 3 miesięcy aż do 5 lat. Jeśli natomiast zostanie ustalone, że zniszczona została nie tylko cudza rzecz, ale dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury, przestępcy zostanie wymierzona kara  zgodnie z artykułem 294 kodeksu karnego, czyli nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Winny kopciuszek?

Jako dzieci z wielkim zaangażowaniem słuchaliśmy opowieści o kopciuszku, który zgubił pantofelek, a dzięki temu spotkał miłość swojego życia. Historia naszego witnickiego kopciuszka nie zakończy się happy endem. Co prawda, nie zostawił po sobie pantofelka, a zamiast niego postawił na ślady butów sportowych marki Puma. Te odciski sprawiają, że policja ma nadzieję na szybkie ujęcie sprawcy. Wszyscy, którzy są w posiadaniu jakichkolwiek informacji z zajścia zniszczeń proszeni są o zgłoszenie się do Urzędu Miasta i Gminy w Witnicy lub Komisariatu Policji.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*