Witnica 22 kwietnia 2022

Do upragnionej majówki coraz bliżej. Wszyscy liczymy, że pogoda dopisze i w tym roku będziemy mogli cieszyć się ciepłymi promieniami słońca. Wbrew pozorom, aby odpocząć i naładować baterie na kolejne miesiące, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę lub jechać na drugi koniec Polski. Region Witnicy ma w zanadrzu wiele pozycji idealnych na spędzenie majówki wśród pięknych okoliczności przyrody. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia Jezioro Wielkie. Ostatnio w jego otoczeniu pojawiła się nowa rekreacyjna infrastruktura, która jeszcze bardziej zachęca do odwiedzin tego wyjątkowego akwenu.

Jezioro Wielkie – wyjątkowe miejsce województwa lubuskiego

Jezioro Wielkie to jedna z największych przyrodniczych atrakcji regionu lubuskiego, często określanego mianem lubuskiej krainy jezior. To idealne miejsce na rodzinny spacer, biwak z przyjaciółmi czy odpoczynek na plaży. W przeciwieństwie do zatłoczonych akwenów tu naprawdę można odpocząć i cieszyć się ciszą. Jezioro Wielkie znajduje się tuż obok Witnicy, nic więc dziwnego, że jest obowiązkowym punktem rekreacyjnym dla mieszkańców. Jednak w celu podziwiania piękna Jeziora przyjeżdżają tu turyści także z dalszych miejscowości i innych województw. Co sprawia, że to aż wyjątkowy punkt na mapie polskich jezior? Przede wszystkim niezwykle czysta woda, która jest idealnym miejscem do nurkowania. Można zaobserwować tu również wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt – jak ryba sieja czy czapla siwa. Na Jeziorze znajdują się dwie malownicze wyspy, a spokoju można zaznać także na jednej z licznych dzikich plaż. Całość otoczona jest gęstym lasem, który szczelnie odgradza od huku cywilizacji.

Jezioro Wielkie

Jezioro Wielkie – kolejne udogodnienia dla odwiedzających

Witnica od dawna współpracuje z Nadleśnictwem Bogdaniec w celu dbania o to cenne przyrodniczo miejsce. To właśnie z inicjatywy Miasta i Gminy Witnica powołany został „Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy Jezioro Wielkie”, który ma na celu ochronę krajobrazu. Obszar ten obejmuje Jezioro Wielkie oraz dolinę Witniczanki z lasami sosnowymi i mieszanymi. Nieprzerwanie Gmina i Nadleśnictwo dążą do uatrakcyjnienia okolic Jeziora przy jednoczesnym dbaniu o naturę. Dzięki tym staraniom w poprzednich latach udało się pozyskać unijne fundusze, które pozwoliły stworzyć nowe ścieżki rowerowe, wybudować wiatę dla 100 osób idealną np. na ognisko, zadbać o ławki i kosze na śmieci. Powstała także wieża widokowa, która pozwala docenić piękno okolicy w pełnej krasie. Współpraca wciąż nie ustaje. Ostatnio główna plaża nad Jeziorem Wielkim wzbogaciła się o kolejną infrastrukturę rekreacyjną – praktyczne ławostoły. Duże stoły i szerokie ławy pozwolą na wspólny odpoczynek i posilenie się przed dalszym spacerem. Wykonane z solidnego drewna powstały w duchu eko i wizualnie wpisują się w otaczającą je przyrodę. Dodatkowo Gmina Witnica doposażyła plażę w pojemniki na śmieci, kontener na odpady oraz toaletę przenośnią typu toi-toi. Wszystkie elementy na pewno przydadzą się odwiedzającym nie tylko podczas nadchodzącej majówki.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*