Witnica 30 marca 2020

Obecna sytuacja nie tylko naszej gminy, ale i całego świata, nie należy do najkorzystniejszych. Jednak nawet w tak ciężkich momentach warto zwrócić uwagę na to, jak chętnie niesiemy pomoc innym. Wzajemne wsparcie, solidarność w dążeniu do jak najszybszego wyeliminowania pandemii oraz zwyczajna pomoc. Tutaj należą się szczególne słowa uznania dla pracownic ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Panie wzięły sprawy w swoje ręce! Aby pomóc w walce z koronawirusem, zaczęły szyć maseczki ochronne!

Pomoc pracowników ŚDS

W natłoku informacji o tym, że zaczyna brakować maseczek, rękawic czy fartuchów ochronnych, do ich produkcji włącza się coraz więcej osób prywatnych, firm czy społeczności. Nasza gmina również zaczęła odczuwać braki. W związku z tym, pracownicy naszego Środowiskowego Domu Samopomocy postanowili zająć się produkcją maseczek. Z tej strony kierujemy szczególne podziękowania za czas i zaangażowanie pracownic – głównie Pani Beacie Wiśniewskiej oraz Pani Katarzynie Koteckiej.

produkcja maseczek

Wsparcie społeczności

To nie jedyna próba pomocy naszej społeczności. W poprzednim tygodniu wspominaliśmy o tym, że poszukujemy wolontariuszy do pomocy osobom starszych. Taka forma wsparcia niosła za sobą propozycję zrobienia zakupów, wykupienia lekarstw czy dostarczenia obiadów. Dzisiaj – poruszamy kolejny aspekt, w którym wiemy, że możemy liczyć na naszych mieszkańców. Bezpieczeństwo i wzajemne wsparcie w tym czasie jest szczególnie widocznie. I to nie tylko w naszej gminie!

Jak pomagają inni?

W całej Polsce (i nie tylko!) już od dłuższego czasu możemy dostrzec wiele gestów pomocy. Są to nie tylko domowe przepisy na płyny do dezynfekcji, ale i ogłoszenia na klatkach, w których młodzi oferują zrobienie zakupów dla starszych współmieszkańców bloku. Te działania poszerzają się do chęci przekazywania posiłków również do szpitali, szycia maseczek i fartuchów ochronnych czy organizowania zbiórek pieniędzy na niezbędny sprzęt. A jak pomagać sobie nawzajem? Np. poprzez organizowanie wspólnych treningów online, wideokonferencji czy innych aktywności, które mogą się odbywać za pośrednictwem internetu.

maseczki COVID-19

Kultura dla wszystkich

Jednak nie tylko osoby prywatne reagują na obecny stan rzeczy. Wiele muzeów otwiera swoje drzwi do zwiedzania online – dzięki temu użytkownicy mają możliwość obejrzenia takich zbiorów, których w rzeczywistości nie zawsze mieliby okazję zobaczyć. Co więcej – najbardziej znane opery czy teatry dają możliwość oglądania wybranych przedstawień online. Jednak to tylko nieliczne propozycje, które mają za zadanie zapewnić rozrywkę zamkniętym w domach mieszkańcom.

Wspólna odpowiedzialność

Dlatego, w czasie wszechobecnych fake newsów, niezbyt przyjemnych informacji i coraz dłuższym czasie, który musimy przetrwać bez wychodzenia z domów, tak ważna jest wzajemna pomoc i wsparcie. Dzisiaj wszyscy pieką, robią własnoręcznie maseczki i akcesoria, które można użyć w domu, w tym również kosmetyki. To idealny czas, aby nie tylko pobudzić naszą kreatywność, ale przede wszystkim sprawić, byśmy spędzali znacznie więcej czasu razem. Wspólnie wyjdziemy z tej sytuacji znacznie silniejsi.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*