Witnica 24 marca 2020
pomoc seniorom

W Polsce już od tygodnia mamy do czynienia z zagrożeniem epidemiologicznym, a co się z tym wiąże – z zaleceniem pozostania w domu wszystkich osób, które mogą sobie na to pozwolić. Tak samo jest w przypadku osób starszych, które są najbardziej narażone na zarażenie się wirusem. Właśnie dlatego nasza gmina wyszła z inicjatywą pomocy seniorom w trudnym czasie. Każdy może pomóc! Bądźmy dla siebie w tym czasie jeszcze bardziej serdeczni!

Akcja sąsiedzkiej pomocy seniorom

Zgodnie z prośbą Burmistrza Miasta i Gminy Witnica (Dariusza Jaworskiego), zarówno sołtysi, harcerze, jak i strzelcy z naszej jednostki JS4044 zgłosili się do pomocy osobom seniorom, którzy są narażeni na ryzyko zarażenia koronawirusem. Akcja była skierowana do tych osób starszych, którzy ze względu na swój wiek, stan zdrowia lub brak najbliższej rodziny, nie mają możliwości zaopatrzenia się niezbędne produkty codziennego użytku, typu w żywność czy lekarstwa.

Celem było zapewnienie osobom samotnym, starczym i schorowanym pomocy w formie:

– zrobienia zakupów lub wykupienia niezbędnych lekarstw.

zakupy

Głównym założeniem było to, że wolontariusze przy okazji własnych zakupów, pomogą również sąsiadom z naszej gminy. Jednak dużo młodych osób zgłosiło chęć wyruszenia specjalnie po to, aby pomóc seniorom zaopatrzyć się we wszystko, co niezbędne w tym czasie.

Aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa dla każdego – zarówno wolontariusza, jak i osoby, która oczekiwała na pomoc, każdy został w odpowiedni sposób zabezpieczony.

Kontynuacja pomocy seniorom

Akcja w dalszym ciągu funkcjonuje. W związku z tym wszystkich zainteresowanych niesieniem pomocy zapraszamy do telefonicznego kontaktu z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Witnicy (665 988 500). Możliwy kontakt w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7:00-14:00.

Gdy wolontariusz wyrazi zgodę, pracownicy w razie potrzeby skontaktują się z zainteresowanymi, podając również listę rzeczy do kupienia, miejsca dostępności i dane osób, którym należy je dostarczyć (w bliskiej odległości od zainteresowanego lub po drodze).

lekarstwa

Na ten czas porzućmy odwiedziny

Niestety, w związku z zaistniałą sytuacją musimy przypomnieć, że to właśnie osoby starsze, które często cierpią również na inne dolegliwości, są najbardziej narażone na zakażenie wirusem COVID-19. U osób młodszych często choroba przebiega bezobjawowo lub są jedynie jej nosicielami. Dlatego, jeśli nie ma takiej potrzeby, odłóżmy spotkania z seniorami i przełóżmy je na bardziej dogodny termin. Zamiast tego skontaktujmy się z nimi telefonicznie lub za pomocą internetu. Wideorozmowa z pewnością poprawi im nastrój.

Pamiętajmy, aby w czasach koronawirusa zarażajmy się jedynie spokojem!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*