Witnica 4 września 2019
śmieci

Płać mniej i zadbaj o planetę! To wszystko dzięki segregacji śmieci

W ostatnim czasie mamy do czynienia z ogromnymi zmianami klimatycznymi. Topnienie lodowców, pożary w Amazonii i wymieranie zwierząt to nieliczne z sygnałów, które wysyła nam planeta. Dlatego coraz bardziej propaguje się troskę o środowisko, zużywanie mniejszej ilości plastików, przemyślane zakupy i inne, alternatywne metody na ochronę środowiska i wytwarzanie mniejszej ilości odpadów. Wśród nich najważniejszym aspektem jest segregacja śmieci, aby te w kolejnym etapie mogły zostać poddane recyklingowi. Jak to wygląda w naszej gminie?

Zmiany stawki za śmieci

W związku z tymi zmianami, w naszej gminie również można zaobserwować pewne sygnały. Jednym z nich jest zwiększenie kwoty za wywóz śmieci w przypadku braku segregacji odpadów. To właśnie dzięki zmianom stawek nawet kilkaset mieszkańców z naszej okolicy zgłosiło swoją chęć do segregacji śmieci. Dzięki temu nie tylko zyska nasza planeta, ale i każde gospodarstwo, które nie będzie musiało płacić większych stawek za wywóz śmieci.

segregacja śmieci

Gmina motywuje do zmian

Skąd takie zmiany? Wbrew pozorom – nie tylko za sprawą zmiany stawek, ale i świadomości na temat odpadów oraz akcji promocyjnej, którą prowadzili pracownicy magistratu. Dodatkowym atutem zmian była instrukcja segregacji w formie magnesu na lodówkę, którą otrzymało każde gospodarstwo obok harmonogramu wywozu śmieci, które zadeklarowało się do zmian. Oprócz tego, mieszkańcy otrzymali równocześnie możliwe do zmazywania mazaki, którymi można wpisać termin wywozu śmieci na magnesie. Jeśli ktoś takowych dodatków nie otrzymał, prosimy o zgłoszenie się do Urzędu Miasta i Gminy Witnica, a dokładniej – Biura Obsługi Interesanta.

plastik

Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów

Jednak każdy mieszkaniec gminy – niezależnie od tego, czy zadeklarował się do segregacji odpadów, czy nie – ma możliwość bezpłatnego oddania poselekcjonowanych śmieci w PSZOK w Białczyku, tuż obok oczyszczalni ścieków. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów jest otwarty we wtorki w godzinach 13:00-18:00, w czwartki w godzinach 9:00-14:00, a także w soboty w godzinach 10:00-15:00. Co można tam zostawić? Zarówno odpady remontowo-budowlane, odpady zielone, wielkogabarytowe, opony, farmaceutyki, chemikalia, rozpuszczalniki, zużyty sprzęt elektroniczny, tekstylia czy środki ochrony roślin oraz nawozy powstające w gospodarstwach rolnych.

Jeśli chcemy nadal cieszyć się pięknymi krajobrazami, świeżym powietrzem i wysokiej jakości darami natury – zadbajmy o naszą planetę. Dzięki segregacji śmieci część z nich będzie możliwa do przetworzenia, wysypiska śmieci będą zajmowały mniejszy obszar, a nasze portfele z pewnością zauważą pozytywne zmiany.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*