Witnica 8 czerwca 2022

Już w najbliższy weekend czeka nas IV edycja pikniku naukowego organizowanego przez Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim oraz pracowników Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem imprezy jest popularyzacja wiedzy na temat Stefanii, czyli szkieletu nosorożca, który żył na naszych terenach 115-125 tysięcy lat temu. Szkielet został odnaleziony podczas budowy gorzowskiego odcinka drogi ekspresowej S3. Dlaczego szkielet Stefanii jest tak ważny i jak przebiegnie piknik naukowy?

Kim jest Stefania?

Około 120 tysięcy lat temu na obecnym terytorium Polski oraz Europy, żyły zwierzęta, które w obecnych czasach są już wymarłe lub też wycofały się w inne rejony na skutek zmian klimatycznych. Do takich zwierząt należy Stefania, a właściwie Stephanorhinus kirchbergensis. To właśnie od łacińskiej nazwy gatunku szkielet nosorożca otrzymał swoje imię. Odkrycie niemal kompletnego szkieletu wymarłego zwierzęcia było wydarzeniem unikatowym na skalę europejską, ponieważ relikty z tego okresu są bardzo rzadko odkrywane w stanie kopalnym. Na podstawie badań dowiedziono, że odnaleziony szkielet należał do samicy. Obecnie wiemy, co Stefania jadła, dokąd chodziła na spacery i które części Gorzowa lubiła najbardziej. Od 2016 roku stała się symbolem promocyjnym miasta, cieszącym się dużą sympatią mieszkańców i turystów.

IV piknik naukowy „Nos w nos z nosorożcem” – program

Pierwszego dnia imprezy, czyli w piątek 10 czerwca, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim przy ulicy Sikorskiego 107 odbędzie się cykl wykładów popularnonaukowych. Będą miały miejsce od godziny 9:00 do godziny 16:00. Wykłady poprowadzą naukowcy z takich uczelni jak Uniwersytet Wrocławski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie czy Państwowy Instytut Geologiczny. Zaplanowanych zostało dziewięć wykładów eksperckich, a szczegółową rozpiskę można znaleźć na stronie Muzeum Lubuskiego w tym miejscu. Na zakończenie będzie miała miejsce projekcja filmu „Projekt Stefania. Polski nosorożec kopalny. Najlepiej zachowany okaz na świecie”. 

Warsztaty edukacyjne z paleontologii

Następnego dnia, w sobotę 11 czerwca odbędą się warsztaty edukacyjne pod hasłem „Paleontologia na wesoło”. Będą miały miejsce w Zespole Willowo-Ogrodowym im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim przy ulicy Warszawskiej 35. Jest to jedna z filii Muzeum Lubuskiego. Najmłodsi będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o świecie skał i minerałów, poznać bliżej Stefanię czy też wziąć udział w wielkim teście paleontologii. Dokładną listę odbywających się warsztatów znajdziesz na stronie muzeum lub w ulotce przygotowanej z okazji pikniku. Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży będą trwać od godziny 10:00 do 15:00. To doskonała okazja, by spędzić czas całą rodziną oraz bliżej zapoznać się z wyjątkową mieszkanką Gorzowa Wielkopolskiego, jaką jest Stefania.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*