Witnica 8 lutego 2021
panele fotowoltaiczne

Własny prąd? Tak! Teraz to możliwe! Dzięki owocnym współpracom prowadzonym przez naszego Burmistrza Dariusza Jaworskiego, gmina niedługo sama będzie produkowała dla siebie prąd! Farma fotowoltaiczna w Białczyku jest już prawie gotowa.

Fotowoltaika – co to jest?

W ostatnim czasie instalowanie paneli słonecznych jest coraz bardziej popularne. Decyduje się na nie więcej prywatnych domostw, ale także stosuje się je w firmach lub zakłada się farmy. Jednak czym jest fotowoltaika? To nic innego, jak proces przetwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Promienie, które padają na panele fotowoltaiczne są przekształcane za pomocą konwersji w prąd elektryczny. Trafia on do inwertera, gdzie zamieniany jest w gotowy do wykorzystania prąd zmienny. W związku z tym, że słońce jest trzecim co do wielkości źródłem energii, coraz częściej wykorzystuje się jego moc, aby stworzyć odnawialne źródła energii. Dzięki niej można zasilać między innymi: ogrzewanie, lampy, światło czy sygnalizację świetlną.

energia odnawialna ze słońca

Farma fotowoltaiczna w Białczyku

Burmistrz Miasta i Gminy Witnica – Dariusz Jaworski już od dłuższego czasu zajmuje się tworzeniem sprzyjających warunków inwestycyjnych dla naszej gminy. W związku z tym jesteśmy już na końcowym etapie powstawania farmy fotowoltaicznej. Warto zaznaczyć, że będzie to największa dotychczas tego typu farma w Polsce. Powstała na 80 hektarach, gdzie udało się zmieścić aż 164 tysiące paneli. Taka ilość pozwoli wygenerować około 65 megawatów, co daje energię dla 22,5 tysiąca gospodarstw domowych.

Jej zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na terenie naszej gminy. Co więcej – pozwoli wnieść do budżetu nawet około miliona złotych. Suma ta ma być przeznaczona na budowę infrastruktury drogowej oraz Program Mieszkanie Plus. Dobrą wiadomością jest fakt, że już 31 marca ma popłynąć z niej pierwszy prąd.

farma fotowoltaiczna

Ostatni etap budowy farmy

Park fotowoltaiczny jest już prawie gotowy. Za niespełna dwa miesiące będziemy w stanie sami wyprodukować prąd dla gminy. W tej chwili została do dokończenia budowa rozdzielni, a także podłączenie kabli, za pomocą których ma płynąć powstały prąd.

W związku z tak dużym zainteresowaniem i możliwościami, pragniemy również poinformować, że w najbliższym czasie ruszy budowa kolejnego parku fotowoltaicznego. Tym razem powstanie w Kamieniu Małym.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*