Witnica 12 listopada 2019
flaga Polski

Jak witniczanie świętowali niepodległość? Sprawdź

Wczoraj, 11 listopada, cała Polska świętowała 101 rocznicę odzyskania niepodległości. W każdym mieście mogliśmy obserwować różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące. Przez msze i marsze, po biegi ulicami miast. Jak świętowali witniczanie?

Zeszłoroczne obchody

Rok temu mieliśmy możliwość przeżyć wspaniałą, okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Było to nie lada wydarzenie, które większość z nas zapamięta na zawsze. Jednak co roku warto choć na chwilę zatrzymać się i wspomnieć historię naszego kraju.

Świętowanie już od 8 listopada

Mieszkańcy naszej gminy rozpoczęli uroczyste świętowanie już 8 listopada. To wtedy na Orliku Lekkoatletycznym odbył się Bieg Niepodległościowy. Mogli wziąć w nim udział uczniowie wszystkich gminnych szkół podstawowych, którzy rywalizowali o miejsca na podium. W konsekwencji odbyły się biegi w aż sześciu kategoriach wiekowych, w których wzięło udział blisko 100 uczniów. I tak najlepsi okazali się być:

Z dziewczynek:

  1. Pola Ciemcioch,
  2. Lena Stojanowska,
  3. Hania Rosiak.

Z chłopców:

  1. Kuba Rękawek,
  2. Adam Wilk,
  3. Igor Hildebrandt.

Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe, które wręczał Pani Dyrektor wraz z Panem Burmistrzem gminy.

Warto zaznaczyć, że bieg z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości miał również zachęcić młodzież do aktywnego trybu życia, a także spopularyzować dostępność miejsc, w których młodzi mogą praktykować swoje hobby.

Obchody w dzień święta

Natomiast w sam dzień, upamiętniający odzyskanie niepodległości, witniczanie również mogli wspólnie świętować. O godzinie 10:30 w Kościele pod wezwaniem MBNP w Witnicy odbyła się uroczysta msza święta. Tuż po niej uczestnicy wspólnie udali się pod Pomnik Pamięci Żołnierza Polskiego i tak złożyli kwiaty i uczcili rocznicę odzyskania niepodległości.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i odpowiednie zachowanie.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*