Witnica 25 czerwca 2018
lato

 

W końcu nadeszło lato, dzieci cieszą się z wakacji, a dorośli wyczekują na idealną pogodę do pracy i odpoczynku. Wyższa temperatura, ostre słońce i delikatny wietrzyk to dla wielu idealna pogoda na wakacje i weekendowe wyjazdy nad wodę. Jednak… nie wszyscy cieszą się z długotrwałej suszy, a niektórzy mogą dostać odszkodowanie za niekorzystne warunki atmosferyczne. Kto? O tym poniżej.

Letnia pogoda

Rozpoczęły się wakacje, a większość z nas z niecierpliwością wyczekuje pięknej, letniej pogody. Jednak w ostatnich latach typową wakacyjną aurą nie udaje nam się cieszyć zbyt długo. Ulewne deszcze i gwałtowne burze przeplatane są okresem o zadziwiająco wysokich, wręcz afrykańskich, upałach. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji tak ostrego i palące słońca, nie tylko dla naszej skóry, ale również samopoczucia. Owszem, miło wtedy pojechać nad wodę i odpocząć przy szumie odbijającej się o brzeg fali, jednak pamiętajmy o ostrożności w każdych okolicznościach. Najczęściej pojawia się kilka tygodni typowego, ostrego lata, które, niestety, przynosi bardzo negatywne skutki – głównie dla rolników.

susza-ziemia-uprawy

Niezadowoleni rolnicy

I ten niezbyt pozytywny scenariusz miał już miejsce na naszym terenie. Bardzo wysokie temperatury, brak opadów deszczu, a także susza, którą mogliśmy zaobserwować w dniach 1 kwietnia – 14 czerwca tego roku przyniosły wiele szkód rolnikom w naszej gminie. Wysuszona ziemia, brak plonów, obumarłe pędy  i nadzwyczaj mała ilość zbiorów jest negatywnym skutkiem nie tylko dla samych rolników, ale również konsumentów, którzy odczują suszę podczas zakupów. W związku z wysuszeniem upraw, zarówno owoców, jak i warzyw – będzie ich mniej w sklepach, co w konsekwencji sprawi, że ceny będą dużo wyższe, niż dotychczas. Dlatego, jeśli straty na gruntach naszych rolników były nadzwyczaj duże, mogą starać się o odszkodowanie.

susza

Odszkodowanie za upał?

Jak można się o nie starać? Do 6 lipca należy złożyć odpowiedni wniosek o rekompensatę za szkody wyrządzone przez suszę w naszym regionie. Wzór wniosku każdy z mieszkańców może otrzymać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta i Gminy Witnica lub pobrać ze strony internetowej urzędu pod adresem: http://www.eurzad.witnica.pl/?mod=news&cID=134.

Każdy wnioskujący o odszkodowanie we wniosku musi oszacować szkody, które miały miejsce w uprawach zbóż jarych oraz ozimych z powodu suszy, która dotknęła nasz region. Jednak należy wziąć pod uwagę, że podane dane muszą być zgodne z tymi, które zawarto we wniosku dotyczącym dopłat bezpośrednich, złożonym do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozpatrzenie wniosków nastąpi do 3 miesięcy od momentu złożenia, a wypłacane będą z budżetu państwa.

Do wniosku należy dołączyć odpowiednie załączniki i złożyć go w Urzędzie Miasta i Gminy Witnica lub przesłać na adres Urzędu :

Urząd Miasta i Gminy w Witnicy

Wydział Gospodarki Gruntami, Geodezji i Rolnictwa

Ul. Plac Andrzeja Zabłockiego 6

66-460 Witnica.

 

 

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*