Witnica 25 września 2018
podróż-autobusem

 

W ostatni weekend mieliśmy możliwość wspólnego świętowania Dnia bez Samochodu. W większości miast mogliśmy cieszyć się darmową komunikacją miejską, co miało skłonić zmotoryzowanych mieszkańców do porzucenia swoich samochodów na rzecz skorzystania ze środków transportu publicznego.

Dzień bez Samochodu

Czyli międzynarodowa kampania, za sprawą której oficjalnie ustanowiono 22 września, dniem corocznego proekologicznego święta. Tego dnia spotykamy się z promowaniem korzystania z roweru jako środka transportu lub wybierania środka komunikacji zbiorowej. Witnica również włączyła się w ogólnonarodowe obchody, a wójt gminy postanowił sprawić, aby mieszkańcy włączyli się w uczczenie tego dnia na swój sposób. Co się wydarzyło w minioną sobotę? Miał miejsce rajd rowerowy, do którego wymyślono hasło „Zamień samochód na rower”, a zainteresowanych było aż 70 osób!

 

rowery

Rajd rowerowy

Pogoda dopisała, a uczestnikom dopisały również humory. W uroczystym przejeździe wzięli udział zarówno uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1, uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej numer 2, członkowie MTB Club, strzelcy z witnickiej Jednostki Strzeleckiej 4044, brygada robót publicznych, słuchacze Uniwersytetu III Wieku, a także zainteresowani mieszkańcy. Trasa rajdu była wyznaczona odgórnie i takim sposobem wszyscy przejechali między jeziorami Leśne Ustronie i jezioro Wielkie.

Podczas przerwy, między zbiornikami wodnymi zorganizowano drobny poczęstunek dla użytkowników przejazdu. Każdy mógł się napić pysznej i ciepłej herbaty, rozgrzać zmarznięte ręce, a także nasycić się kiełbaską z grilla. Dla dzieci przygotowano słodkości – pyszne rogaliki i drożdżówki.

 

pomost

Uroczyste oddanie pomostu

Oprócz ciekawego sposobu na spędzenie Dnia bez Samochodu uczestnicy rajdu mieli możliwość wzięcia udziału w oficjalnym oddaniu do publicznego użytkowania pomostu spacerowo-wędkarskiego, który znajduje się na Leśnym Ustroniu. A odrestaurowaniem zajęła się jedna z grup, która uczestniczyła w oficjalnym przejeździe. Która? Oczywiście brygada robót publicznych, której należą się oficjalne podziękowania za wykonanie świetnej pracy. Dzięki temu pomost utrzymał ponad 60 osób, a to sprawiło, że można było zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

Mamy nadzieję, ze tego typu wydarzenia będą częściej organizowane w naszej gminie, a mieszkańcy z chęcią będą się włączać w podobne inicjatywy. Nic nie łączy tak bardzo, jak wspólne spędzenie czasu w aktywny sposób. Polecamy!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*