Witnica 13 października 2020

Jesień już na dobre się u nas zadomowiła, a w związku z tym pojawiają się pierwsze zachorowania na grypę. W tym roku musimy być podwójnie czujni. Dlaczego? Z powodu koronawirusa COVID-19, który w ostatnim czasie zbiera kolejne żniwa. Niestety gwałtownie wzrasta liczba osób zakażonych. W związku z tym rząd wprowadził nowe obostrzenia. Zaczęły obowiązywać już w poprzednią sobotę. Sprawdź, jakie zmiany nastąpiły w wytycznych.

COVID i żółta strefa – dlaczego ją wprowadzono?

Od najbliższej soboty, czyli 10 października, na terenie całej Polski obowiązuje tak zwana żółta strefa. Dlaczego doszło do podjęcia takiej decyzji? W związku z ogromną ilością powiatów, które zostały nią objęte (blisko 100), zadecydowano, że łatwiej będzie objąć nią teren całego kraju. W związku z tym nie będzie już problemu między przemieszczaniem się pomiędzy powiatami w różnych strefach, ponieważ w całej Polsce będą obowiązywały te same zasady i ograniczenia.

maska na nos i usta

Żółta strefa – co to oznacza?

Co to oznacza? Zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z większą zachorowalnością na COVID. Nowe wytyczne to przede wszystkim:

– obowiązek zakrywania ust i nowa w otwartej przestrzeni (bez maseczki będą mogły się poruszać jedynie osoby, posiadające zaświadczenie lekarskie),

– mniejszy limit osób, które biorą udział w uroczystościach (weselach i innych spotkaniach rodzinnych będzie to maksymalnie 75 osób z wyłączeniem obsługi),

– zmniejszony limit osób, które uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i sportowych (zajęte nie więcej niż 25% miejsc),

– w restauracjach i pubach limit 1 osoby na 4m2,

– na siłowniach, w klubach fitness obowiązuje limit 1 osoby na 7m2,

– wydarzenia religijne będą się odbywały na dotychczasowych zasadach (z obowiązkiem zakrywania ust i nosa).

środki dezynfekujące, rękawiczki, maseczki

Nowe przypadki na dzisiaj

Niestety największa liczba zachorowań miała miejsce 10 października i wynosiła 5300 osób. Dzisiaj jest to znowu blisko 4400 kolejnych przypadków. Jak będzie wyglądała sytuacja w kolejnych dniach? Miejmy nadzieję, że po wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, sytuacja ulegnie poprawie. Prosimy jednak o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nowa oraz zwrócenie uwagi na higienę. Dbajmy nie tylko o siebie, ale również o osoby w swoim otoczeniu, a gdy innym potrzebna jest pomoc – starajmy się zrobić, co w naszej mocy. Pamiętajmy, żeby pomagać osobom starszym na tyle, ile możemy.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*