Witnica 29 lipca 2019
nawałnica

Nawałnice nad Polską – sprawdź, co robić, gdy nadchodzi burza!

Upały, susze, intensywne opady deszczu, burze z gradem i nawałnice. W ostatnim czasie Polska znajduje się pośrodku anomalii pogodowych, a sezon burzowy rozpętał się u nas na dobre. Powyrywane drzewa, zalane ulice, przerwy w dostawach prądu to tylko nieliczne pozostałości po ulewnych deszczach. Jak się przed nimi chronić? Sprawdź!

Zmiany klimatyczne

Ostatnie dni potwierdzają jedynie to, co dostrzegamy wokół siebie. Susza, afrykańskie upały, mniejsza ilość zapasów wody, wymieranie pszczół i inne problemy związane z florą i fauną. To wszystko to skutki zmian klimatycznych, które w ostatnim czasie dzieją się na naszych oczach. Nadmiar wykorzystywanego plastiku, spaliny i nieumiejętne korzystanie z dóbr natury sprawia, że teraz to my musimy pomóc naturze.

wyładowania atmosferyczne

Nie ignoruj alertów RCB

W związku z powyższym, w ostatnich dniach otrzymywaliśmy dużą liczbę wiadomości z ostrzeżeniem o burzach z gradem i przerwach w dostawie prądu. Na szczęście alerty nie zawsze przynosiły zapowiadane ulewy, jednak warto zawczasu wiedzieć, jak przygotować się do nadchodzących nawałnic. Pierwszą zasadą jest to, aby nie ignorować ostrzeżeń wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. To właśnie one mogą pomóc uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Są formułowane w taki sposób, że użytkownik jest świadomy kiedy może nastąpić burza, a także co za sobą nieść.

Schowaj się w bezpieczne miejsce

Jednak nieignorowanie alertów to jedno. Najważniejsze, to świadomość zniszczeń, które mogą przynieść nawałnice. To właśnie dla tego, dla bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i swoich najbliższych, należy udać się w zadaszone, zamknięte i w pełni bezpieczne miejsce. Następnym krokiem, gdy widać już zmianę pogody, jest konieczność pozamykania okien i drzwi (nikt nie chce, aby piorun dostał się do wnętrza domu i raził prądem). Kolejnym etapem jest odłączenie urządzeń elektrycznych od źródła prądu. W przeciwnym wypadku, podczas wyładować atmosferycznych, mogą mieć miejsca duże zniszczenia, również w domostwach, w których jest zainstalowany piorunochron. Co więcej, ważne również jest zabezpieczenie wolnostojących mebli ogrodowych, doniczek i ozdobników – nie tylko po to, aby same nie ucierpiały, ale również dlatego, aby nie wyrządziły dodatkowych szkód.

burza

Bądź na bieżąco z sytuacją pogodową

Dla tych, którzy chcą mieć pewność, a jednocześnie lubią śledzić aktualna sytuację pogodową polecamy zaglądanie na stronę internetową www.lowcyburz.pl. To właśnie tutaj można na bieżąco sprawdzić miejsca, w których odbywały się wyładowania atmosferyczne, a także ich natężenie. W każdej chwili można śledzić, skąd nadciąga burza. Taki miks – prognoz pogody, alertów RCB oraz obserwacji strony Łowców Burz może uchronić mieszkańców przez negatywnymi konsekwencjami nawałnic.

Warto pamiętać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz odpowiednio zabezpieczyć dobytek. Przypominamy, aby nie ignorować alertów pogodowych!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*