Witnica 10 grudnia 2021

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To wyjątkowy, magiczny czas, na który co roku tak bardzo czekamy. Aby już teraz poczuć świąteczną atmosferę i nastroić się na te radosne dni, warto odwiedzić pewne szczególne miejsce. Mowa oczywiście o bożonarodzeniowym jarmarku. W całej Polsce, ale również na świecie, miasta organizują tradycyjne jarmarki, dzięki którym świąteczną magię można poczuć na własnej skórze. To także szansa dla rękodzielników oraz twórców regionalnych wyrobów, aby zaprezentować swoje znakomite produkty i artystyczne rzemiosło.

Dla wystawców i odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy w Witnicy

Tradycją jest, że Jarmark Bożonarodzeniowy w Witnicy odbywa się zawsze tydzień przed Świętami. W tym roku Urząd Miasta i Gminy zaprasza na deptak 18 grudnia. To tam zapanuje wyjątkowa atmosfera dzięki wystawcom i ich tradycyjnym wyrobom. Będzie to doskonały czas, aby zaopatrzyć się w regionalne, rozgrzewające przysmaki, ręcznie wykonane ozdoby, a także zakupić piękne podarki dla najbliższych.

Osoby zainteresowane wystawieniem swoich propozycji powinny kontaktować się z wydziałem organizacyjnym Urzędu Miasta i Gminy w Witnicy, pokój 9 lub 12, tel. (95) 721 64 41 lub (95) 721 64 52, email edg@witnica.pl / wor@witnica.pl. Co ważne, władze zapewniają darmowe stoiska w postaci boksów, namiotów oraz stołów do ekspozycji. Niestety ilość miejsc jest ograniczona – decydująca jest kolejność zgłoszeń.
Kto może zostać wystawcą podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Witnicy? Do udziału wydarzeniu zapraszani są rękodzielnicy, twórcy ludowi, Koła Gospodyń Wiejskich, organizacje społeczne i firmy, które tworzą lub produkują:

– dekoracje świąteczne: wianki, stroiki itp., wszelkiego rodzaju ozdoby świąteczne, choinki, bombki,

– potrawy: pierogi, krokiety, swojskie wyroby wędliniarskie, świeży chleb, domowe ciasta,

– obrazy, biżuterię, rzeźby,

– ręcznie wykonane upominki świąteczne.

jarmark bożonarodzeniowy

Tradycja Jarmarków Bożonarodzeniowych

Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowy datuje się na XIV wiek. Początkowo organizowano je w krajach niemieckojęzycznych. Ich celem była sprzedaż produktów spożywczych – mięs czy wędlin – podczas trudnego zimowego okresu. Z biegiem lat na takich wydarzeniach zaczęli pojawiać się również rzemieślnicy, którzy wykonywali zabawki dla dzieci, wytwórcy koszy z wykliny oraz cukiernicy. Na przestrzeni wieków popularność jarmarków znacząco wzrosła i zaczęły być organizowane także w innych europejskich krajach. Dziś to przede wszystkim turystyczna atrakcja, ale i sposób na popularyzację dziedzictwa danego regionu. Koniecznie odwiedźcie Jarmark Bożonarodzeniowy w Witnicy.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*