Witnica 17 sierpnia 2020
butelka wody

W ostatnim czasie mamy przyjemność korzystać w prawdziwej, letniej pogody. Wysokie temperatury zachęcają do planowania urlopów, a także do rodzinnych wyjazdów nad wodę. Jednak nie wszyscy tak chętnie korzystają z uroków lata, a upały przysparzają więcej problemów i wpływają na złe samopoczucie, szczególnie u osób starszych. Jak sobie radzić w wysokimi temperaturami latem i w jaki sposób można się chłodzić?

Kurtyna wodna w Witnicy

Gmina Witnica wraz z Przedsiębiorstwem MZK postanowiło pomóc mieszkańcom przetrwać upały. W jaki sposób? Już 7 sierpnia na deptaku przy ul. Plac Andrzeja Zabłockiego zainstalowano kurtynę wodną. Burmistrz, Dariusz Jaworski, ma nadzieję, że tego typu zakup sprawi, że lato w naszej gminie będzie przyjemniejsze. Co więcej – taka kurtyna to nie lada atrakcja dla najmłodszych, którzy pragną się ochłodzić. Rodzice naszych pociech nie muszą się obawiać o przemoczone ubrania, ponieważ kurtyna wytwarza delikatną, chłodzącą mgiełkę zamiast wypuszczania strumieni wody.

Kurtyna wodna została wykonana z trwałej stali nierdzewnej. Dzięki specjalnym filtrom żadne zanieczyszczenia nie przedostają się z instalacji na zewnątrz, zapewniając przy tym bezpieczeństwo korzystania z takiej formy chłodzącej bramy. Dzięki szybkości parowania rozpylanej wody, w pobliżu kurtyny temperatura spada nawet do 12 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy o nawodnieniu w trakcie upałów

Jednak ochładzanie się od zewnątrz to nie jedyny sposób na przetrwanie upałów. Jednym z nich jest odpowiednie nawodnienie. Zaleca się spożywanie minimum 2,5 litra wody w ciągu dnia. W związku z tym, podczas wysokich temperatur warto mieć przy sobie butelkę wody. Co ważne – lepszym rozwiązaniem będzie systematycznie picie kilku łyków wody, niż jednorazowe pochłonięcie półlitrowej butelki.

Odpowiednia dieta

Dobrze wiemy, że podczas upałów mamy mniejszą ochotę na jedzenie, szczególnie gorących i tłustych dań. Dlatego na ten czas warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i postawić na lekkostrawne i szybkie w przygotowaniu potrawy. Polecamy sałatki, a także korzystanie z sezonowych warzyw i owoców, których teraz jest pod dostatkiem. Dobrym pomysłem jest również zrezygnowanie z tradycyjnych, słodkich przekąsek na rzecz winnych owoców – arbuzy, gruszki, brzoskwinie to tylko nieliczne z przekąsek, które można zabrać ze sobą wszędzie.

Upały? Pamiętaj o ochronie przed słońcem

Zarówno starsi, jak i młodsi muszą pamiętać o odpowiedniej ochronie przed ostrymi promieniami słońca. Podstawą każdorazowego wyjazdu nad wodę powinien być krem z filtrem. Jednak to jeszcze nie wszystko. Przyda się czapka z daszkiem, która uchroni głowę przed słońcem, a także okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Do tego lekkie, oddychające i zwiewne ubrania, które pomogą przetrwać każdy gorący dzień.

Zainstalowanie kurtyny wodnej w Witnicy to jeden ze sposobów na szybkie schłodzenie się w trakcie upałów. Zalecamy ostrożność podczas wychodzenia na słońce, a także zabranie ze sobą butelki wody i czapki z daszkiem. Jednak jeśli to możliwe, w godzinach południowych najlepiej pozostać w domach.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*