Witnica 4 lutego 2019
dotacja

Dotacje do pieców – zakończono nabór?

W trakcie obecnej walki ze smogiem, ogromnego zanieczyszczenia powietrza i jego złego wpływu na nasze zdrowie gmina zaproponowała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która miałaby służyć wymianie pieców. Składnie wniosków na dotację do pieców zostało zatrzymane?

Ogromne zainteresowanie dotacją

Radni z naszej gminy ustalili tegoroczny budżet w taki sposób, aby przeznaczyć aż 50 tysięcy złotych na dotacje do wymiany pieców. W związku z tym spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Mimo tego, że zapisy ruszały dzisiaj, ci już od wczesnych godzin nocnych stali w kolejce, aby załapać się na dofinansowanie. Niestety, budżet gminy pozwala na pomoc materialną w ramach dotacji na jedynie 10 poprawnie wypełnionych wniosków. Błędnie wypełnione wnioski automatycznie będą odrzucane. Co prawda nabór miał trwać do 25 lutego, jednak już pierwszego dnia napłynęło ponad 30 wniosków! W związku z czym będą one rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich złożenia. Z tego względu chętni czekali na możliwość złożenia wniosku już od wczesnych godzin porannych.

piec
piec

Kolejna szansa dla zainteresowanych

Jednak ci, którym nie udało się wypełnić wniosku już na pierwszy dzień ich składania nadal mają szansę na staranie się o dotacje do wymiany pieca. Wszystko za sprawą projektu Programu Priorytetowego o nazwie „Czyste Powietrze”. Ogłosił go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, który już 21 stycznia wznowił nabór wniosków o dopłatę do wymiany dotychczasowych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Koszt takiego przedsięwzięcia musi mieścić się w granicach od 7 tys. zł do 53 tys. zł. W ramach tego projektu można otrzymać od 30% do aż 90% kwoty dofinansowania do budowy nowego źródła ciepła lub wymiany dotychczasowego. Wysokość dopłaty uzależniona jest od wysokości dochodów na jednego członka rodziny. Na pozostałą kwotę budowy lub wymiany pieca można uzyskać korzystną pożyczkę. Wnioski należy składać elektronicznie  na stronie internetowej http://czystepowietrze.wfosigw.zgora.pl/ lub papierowo i elektronicznie.

węgiel
węgiel

W trosce o bezpieczeństwo

Ogromna ilość zainteresowanych dotacją świadczy o tym, że mieszkańcy są świadomi problemu zanieczyszczenia powietrza. Jednak to nie jedyna kwestia, o której zaczynają myśleć. Oprócz działań proekologicznych, są także konsekwencje, jakie wynikają z zaczadzenia, czyli zatrucia tlenkiem węgla. Te dwa najważniejsze czynniki sprawiają, że obywatele stawiają sobie za priorytet zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim najbliższym. Wymiana pieca to pierwszy, ale ogromny krok w stronę dobrych praktyk. Dziękujemy za zaangażowanie!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*