Witnica 26 października 2020
covid-19

Pandemia nie zwalnia, a wręcz przeciwnie – z dnia na dzień przybiera na sile. Każdego dnia wzrasta liczba osób zakażonych, a w minioną sobotę, 24 października, cała Polska to już czerwona strefa. Co to oznacza? Jakie nastąpiły zmiany i z jakimi obostrzeniami musimy się zmagać? O tym poniżej.

COVID-19 w liczbach

Pierwsze wzmianki o koronawirusie pojawiły się już prawie rok temu. Niedługo później zawitał również do Polski, aby zbierać swoje żniwo. Dzisiaj liczba zachorowań w naszym kraju wzrosła do 264 tysięcy przypadków. Na szczęście w statystykach możemy zauważyć aż 115 tysięcy osób, którym udało się wygrać walkę z koronawirusem. Niestety zanotowane są 4483 przypadki zgonów.

A jak wygląda sytuacja w województwie lubuskim? Dzisiaj liczba zachorowań wzrosła do 1552. Najwięcej przypadków jest jednak w województwie śląskim i wynosi aż 25193.

maseczka i rękawiczki

Z żółtej na czerwoną strefę

W związku z ciągłym wzrostem liczby osób zakażonych, rząd zdecydował się ogłosić kolejne zasady, które obowiązują na terenie całego kraju. Bez względu na statystyki, od soboty każdy powiat znajduje się w strefie czerwonej, dzięki czemu wszędzie mamy do czynienia z tymi samymi obostrzeniami. Co to oznacza? Przede wszystkim:

– czerwona strefa wiąże się z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej w całym kraju,

– uczniowie klas od IV w wzwyż (czyli również liceum, kursy i studia) przechodzą na naukę zdalną,

– zajęcia i wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności,

– wydarzenia kulturalne i sale kinowe zostają otwarte, jednak z maksymalnym udziałem 25% publiczności (z zachowaniem 1,5 m odległości),

– zamknięcie lokali gastronomicznych – możliwe zamawianie na wynos lub dowóz,

– hotele nadal mogą funkcjonować (z wyłączeniem klubów i dyskotek),

– aquaparki, baseny, siłownie i sale fitness muszą zamknąć swoją działalność (oprócz tych, które prowadzą działalność leczniczą),

– parki rozrywki, rekreacyjne i wesołe miasteczka zobowiązane są do zawieszenia działania,

– czerwona strefa to również zgromadzenia publiczne do 5 osób, imprezy i spotkania w domu do 20 osób,

– wydarzenia religijne w kościele z obowiązkiem zakrywania ust i nosa – limit 1 osoba na 7m2 z zachowaniem odległości,

– zakaz organizowania imprez okolicznościowych (wesel, komunii),

– transport publiczny może funkcjonować z udziałem 50% liczby miejsc siedzących,

– limity osób w sklepach i wprowadzenie godziny dla seniora,

– salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają tak, jak dotychczas (w reżimie sanitarnym)

– osoby do 16. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 mają obowiązek przemieszczania się pod opieką rodzica lub opiekuna.

mycie rąk

Miejmy nadzieję, że sezon grypowy nie wpłynie w dużej mierze na liczbę zachorowań na covid, a pandemia niedługo ustanie. Jednocześnie przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa, systematycznym myciu i dezynfekcji rąk oraz zachowaniu bezpiecznej odległości.

Po więcej informacji i szczegółów zapraszamy do zapoznania się z wytycznymi na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*