Witnica 11 lutego 2019
okno

Czad – sprawdź, jak go rozpoznać!

Równocześnie z dotacjami do wymiany pieców pojawiła się kwestia bezpieczeństwa mieszkańców. Niezwykle mało jest tych, którzy zdają sobie sprawę z konsekwencji, wynikających z zatrucia czadem. A to, jak się okazuje, może być niezwykle niebezpieczne w skutkach, a nawet prowadzić do śmierci. Czad – dowiedz się o nim więcej i bądź świadomym obywatelem!

Czym jest czad?

Tym słowem często określa się, że coś jest super! Ale czad, prawda? Jednak dzisiaj zajmiemy się innym znaczeniem tego słowa. Czad, czyli po prostu tlenek węgla lub… cichy zabójca. Jak powstaje? Podczas, gdy spalanie paliw, benzyny, gazu, węgla czy drewna wymaga odpowiedniej ilości tlenu. W przypadku jego zbyt małej ilości, zanieczyszczenia urządzeń, ich niepoprawnej regulacji lub zbyt szybkiego zamknięcia lub zgaszenia, dochodzi do niepełnego poziomu spalaniu, w konsekwencji czego powstaje czad. Jednak to nie wszystko – pojawia się nawet wtedy, gdy dla zachowania ciepła w pomieszczeniu, zaklejasz klatki wentylacyjne, lufciki w oknach, a także nie zwracasz uwagi na przegląd piecyka. Co niezwykle ważne – czadu nie widać, nie czuć i nie słychać. Jest bezwonny, cichy, niewidoczny i niezwykle niebezpieczny – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. A ponadto, szybko i z ogromną łatwością miesza się z powietrzem. Niestety w okresie grzewczym zatrucie czadem jest spotykane najczęściej.

ogień

Poznaj jego drogę działania

Już wiesz w jaki sposób wytwarza się czad. A w jaki sposób działa, że w niektórych przypadkach może nas nawet pozbawić życia? Ten bezwonny i niewidoczny tlenek jest przenoszony do organizmu za pomocą układu oddechowego. Tam wiąże się z krwią w dużo szybszym tempie, niż ma to miejsce w przypadku powietrza. W ten sposób przedostaje się do krwioobiegu i… blokuje dopływ tlenu. Częstymi objawami zatrucia czadem są:

czujnik
  • Przyspieszona praca serca,
  • Ogólne osłabienie,
  • Bóle głowy,
  • Senność,
  • Duszności.

W konsekwencji może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu, nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego, zawału, a nawet śmierci.

Dołącz się do akcji

W związku z zatruciem tlenkiem węgla, które miało miejsce w naszej gminie pod koniec stycznia, gmina w połączeniu z Państwową Strażą Pożarną prowadzi kampanię pt. „Czas oszukuje zmysły!”. Celem jest informowanie o najczęstszych miejscach, w których powstaje czad, objawami, które mogą wskazywać na zatrucie, a także sposobami, które mogą pomóc się przed nim uchronić. Oczywiście jednym z najlepszych pomysłów na zabezpieczenie się przed czasem jest zakup czujnika o stężeniu tlenku węgla. Jego koszt nie jest duży, a możliwość uratowania życia – bezcenna.

Dbajmy o nasze bezpieczeństwo, a jeśli zauważymy niepokojące objawy u sąsiadów, rodziny czy przyjaciół, reagujmy!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*