Witnica 5 sierpnia 2019
siłownie zewnętrzne

Zaproponuj swój pomysł na projekt w Budżecie Obywatelskim 2020!

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy miast i gmin już od kilku lat mogą zgłaszać swoje propozycje zmian, inicjować ciekawe eventy i integrować mieszkańców w ciekawym miejscu. Wszystko po to, by żyło się lepiej, a niezagospodarowana przestrzeń przybrała nowego, funkcjonalnego charakteru. Wszystkich tych, którzy mają głowy pełne pomysłów, zapraszamy do zgłoszenia swoich wniosków na 2020 rok! Zgłoszenia będą przyjmowane już od 16 sierpnia!

I etap: składanie wniosków

Każdego roku inicjatywy związanie z budżetem obywatelskim przebiegają według ściśle określonego planu. Pierwszym etapem jest możliwość zgłoszenia własnych pomysłów. Już niedługo, bo od 16 do 30 sierpnia, mieszkańcy będą mieli możliwość pisemnego złożenia wniosków z propozycjami, które będą mogły być zrealizowane w danym okręgu. Jednak sam pomysł to nie wszystko. Wnioskodawca musi jak najdokładniej opisać i uzasadnić swój projekt, a także obliczyć i podać przybliżony koszt jego realizacji. Dla ułatwienia – w poprzednich latach częstymi pojawiały się takie propozycje, jak: inwestycje w place zabaw, parki, siłownie na świeżym powietrzu czy eventy – m. in. kino plenerowe.  Jedno jest pewne – projekt musi służyć lokalnej społeczności.

korty

Co więcej – inwestycja, którą wnioskodawcy będą rozpisywać, musi być możliwa do zrealizowania nie tylko pod względem technicznym, ale i prawnym. Analizę możliwości realizacji przeprowadzi gminny zespół konsultacyjny, w którego skład wchodzą kierownicy witnickiego magistratu we współpracy z radnymi. Jeśli wniosek będzie możliwy do zrealizowania, komisja do 10 września przedstawi listę projektów, na które będzie można oddać głos (a także przekaże do wglądu odrzucone propozycje).

II etap: głosowanie

Następnie, w dniach od 11 do 19 września będzie miał miejsce etap drugi. W tych dniach będzie można oddać swój głos na wybrany projekt w ramach budżetu obywatelskiego 2020. Głosować odbędzie się za pomocą, specjalnie do tego celu przygotowanych, kart. Wygra ten projekt, który będzie miał najwięcej oddanych głosów. Warto zaznaczyć, że w wyborach najciekawszej inwestycji mogą wziąć udział jedynie osoby pełnoletnie. Aby projekt był prawomocny musi zebrać minimum 10 głosów! Co ważne – nie można oddać głosu na projekt spoza swojego okręgu! Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, w której kilka propozycji uzbiera taką samą liczbę głosów, odbędzie się publiczne losowanie, które przeprowadzi zespół konsultacyjny.

plac zabaw

III etap: ogłoszenie wyników

Ostatnim punktem wyboru projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego będzie ogłoszenie wyników. Gminny zespół konsultacyjny przekaże je do 27 września w ręce Burmistrza gminy Witnica. Następnie projekt ustawy zostanie dopisany do uchwały budżetowej na 2020 rok. Po zatwierdzeniu uchwały przez pozostałych radnych mieszkańcy będą mogli radośnie oczekiwać na realizację pomysłu! Co to będzie? Nowa siłownia, imprezy cykliczne, kino plenerowe, a może inny innowacyjny projekt? Przekonajmy się!

Za wszystkie wnioski i propozycje trzymamy kciuki! Na projekty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie przeznaczona kwota w wysokości 105 000 zł. Jednak zostanie ona podzielona na 15 okręgów. W konsekwencji każdy z nich będzie mógł przeznaczyć na projekt 7 000 zł.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*