Witnica 30 czerwca 2022

Po raz kolejny mieszkańcy Witnicy mają szansę wziąć sprawy miasta i gminy w swoje ręce. Już niebawem rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. To doskonała okazja, aby zainteresować się okolicznymi potrzebami i wskazać najbardziej newralgiczne potrzeby. Remont ulicy? Nowy plac zabaw? Kursy językowe? Możliwości jest wiele. Budżet Obywatelski pozwala odgrywać obywatelom bezpośrednią rolę w decydowaniu, na co i gdzie publiczne środki finansowe powinny być wydawane. Warto zgłaszać własne pomysły i skorzystać z możliwości, jaką daje BO. W tym roku na rozdysponowanie czeka aż 150 000 zł.

Czym jest Budżet Obywatelski

BP jest procesem podejmowania decyzji, poprzez który mieszkańcy, indywidualnie bądź za pośrednictwem organizacji społecznych, dyskutują i negocjują dystrybucję części budżetu miasta, uczestnicząc w serii zaplanowanych, corocznych zebrań z przedstawicielami władz miasta. Korzyści wynikające z BO to m.in. rozwój dialogu i poprawa komunikacji władzy z mieszkańcami, poprawa relacji pomiędzy mieszkańcami a pracownikami samorządowymi. To także lepsze gospodarowanie gminnym budżetem oraz aktywna obywatelska kontrola wydatków. Mieszkańcy doświadczają silniejszej integracji swojej lokalnej społeczności i mocniej identyfikują się ze swoim miejscem zamieszkania — dzięki możliwości wywierania wpływu na zmiany w swoim otoczeniu, mieszkańcy czują się z nim bardziej związani. Wzrasta również poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.

Zgłoś swój projekt

Miasto i Gmina Witnica już od 2015 roku biorą udział w Budżecie Obywatelskim. W tym roku dla każdego z 15 okręgów przypada po 10 000 zł na realizację pomysłów. To kolejny raz, kiedy można zgłosić propozycje dotyczące własnej, najbliższej okolicy. Warto samodzielnie lub wspólnie z innymi mieszkańcami zastanowić się nad projektami, które zwiększą komfort życia. Aby zgłosić swój pomysł wystarczy 10 podpisów sąsiadów. Termin składania wniosków trwa od 8 lipca 2022 r. do 21 lipca 2022 r. do godz. 15.30. Termin głosowania jest zależny od ilości wniosków – zostanie podany na stronie www.witnica.pl. Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do 30 września 2022 r.

Zachęcamy do udziału!

budżet obywatelskiNapisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*