Witnica 27 sierpnia 2018
festiwal piwa

 

Początki naszego witnickiego browaru sięgają już XIV wieku i do dzisiaj zachwycają naturalnym składem, dbałością o najwyższą jakość i smakiem, który pokochają najwięksi znawcy piwowarstwa. Dzięki staraniom pracowników w ostatnim czasie Browar zdobył aż dwie nagrody w jednym z najstarszych festiwali piwnych w Polsce!

Browar z historią

Początki browaru sięgają już XIV wieku, kiedy to braciszkowie z zakonu cystersów zajęli się produkcją browaru dla pobliskich włości. Oficjalną datą założenia browaru jest 1848 rok, kiedy to Ernest Handke go wydzierżawił, a następnie przejął go całkowicie na własność. Początkowo warzyło się tam piwo bawarskie, następnie rozpoczęto produkcję piwa jasnego pełnego i mocnego ciemnego. W 1992 roku zakłady piwowarskie odzyskały niezależność i stały się państwowymi, natomiast trzy lata później przekształciły się w spółkę akcyjną. W latach 2009-2010 nastąpiła zmiana wizualna browaru, poszerzenie oferty produktowej i powiększenie kapitału zakładowego. Dzięki temu dzisiaj możemy poszczycić się produkcją piwa z najwyższej półki.

 

piwo

Najstarszy festiwal piwowarski w Polsce

Festiwal Chmielaki, bo to o nim mowa, corocznie przeprowadzany jest w Krasnystawie. W tym roku, już 48 raz skupił największych oraz tych mniejszych, regionalnych producentów piwa zarówno z Polski, jak i zagranicy. W tym roku odbył się w dniach 16-19 sierpnia. Oprócz wyboru najlepszego piwa, dzięki patronatowi radia RMF wydarzeniom towarzyszyły koncerty „Chmielaki – Lato na Maxxxa”, gdzie wystąpili m. in. Łąki Łan, Mateusz Ziółko, Sylwia Grzeszczak czy Agnieszka Chylińska. W imprezie wzięło udział kilka tysięcy osób. Dodatkowo, zainteresowani mogli wziąć udział w IX Pikniku Paralotniowym, a także w Wycieczce z Pianką.

Konsumencki Konkurs Piw dzielił się na konkursy górnej fermentacji, dolnej fermentacji, a także na piwa miodowe. Zostało wybrane najlepsze piwo z polskimi odmianami chmielu oraz Grand Prix Chmielaków Krasnostawskich 2018. Poza regionalnymi browarami udział brały również jedne z najbardziej znanych piw – m. in. Grolsch, Carlsberg czy Pilzner.

 

rodzaje piwa

Browar Witnica na podium

Nasz rodzimy browar także wziął udział w Konsumenckim Konkursie Piw podczas Piwnego Festiwalu. Z jakim skutkiem? Oczywiście pozytywnym! Możemy poszczycić się aż podwójną nagrodą!

W kategorii STYLU PALE ALE, IMPERIAL PALE ALE oraz BITTER piwo LUBUSKIE IPA z naszego rodzimego Browaru Witnica zajęło 3 miejsce.

Natomiast w kategorii PIWA PSZENICZNE JASNE W NIEMIESKIM STYLU HEFE-WEIZEN HELL o ekstrakcie II-14 PLATO piwo LUBUSKIE PSZENICZNE zajęło 2 miejsce!

Serdecznie gratulujemy!

 

Jeśli nie mieliście okazji spróbować naszych witnickich specjałów – koniecznie musicie nadrobić zaległości! W szczególności sprawdzić, czy konkursowe propozycje zachwycą Was tak samo, jak uczestników ogólnopolskiego święta dla chmielarzy i piwowarów. Na zdrowie.

 

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*