Witnica 5 listopada 2018
mammografia

 

W ubiegłym tygodniu mieszkanki Witnicy miały możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym. Jednak to nie koniec! Te z Pań, którym nie udało się skorzystać z okazji, kolejną będą miały niebawem. Już 7 listopada będzie miało miejsce kolejne bezpłatne badanie mammograficzne, czyli radiologiczne badanie piersi, które pozwala wykryć pierwsze objawy raka piersi – nawet do 4 lat wcześniej, niż można to wykryć klinicznie. Specjalnie do tego przeznaczony autobus stanie na parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy.

lekarz

Badanie mammograficzne – dla kogo?

W badaniach organizowanych przez NZOZ „Diagnostyk”, przeprowadzanych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą wziąć udział wszystkie kobiety z naszej gminy. Jednak warto zwrócić uwagę, że bezpłatne będą jedynie dla Pań w wieku od 50 do 69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie miały wykonywanych badań tego typu. Zarówno władze gminy, jak i organizatorzy wyznaczają sobie za cel przebadanie kobiet, które urodziły się w latach 1966-1958. Oczywiście wszystkie pozostałe zainteresowane, które pragną sprawdzić stan swojego zdrowia, mogą przyjść i poddać się odpłatnej kontroli. Aby wziąć udział w badaniu, należy zapisać się telefonicznie między godziną 8:00-16:00 pod numerami telefonów:

– 68 452 77 17,

– 68 452 77 96,

– 605 596 655,

– 605 598 077.

wizyta

Jak należy się przygotować?

Do badania nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Należy wziąć pod uwagę wygodę i dobre samopoczucie podczas wizyty. Dlatego, aby ułatwić sobie przygotowanie do kontroli, warto ubrać się w strój dwuczęściowy. Co więcej, nie należy w tym dniu używać żadnych kosmetyków w górnej części ciała – mowa tutaj o dezodorantach, kremach, talku i innych specyfikach.

Jak przebiega badanie i dlaczego warto?

Podczas kilkusekundowego badania możemy dowiedzieć się wiele o swoim stanie zdrowia. Ponadto, systematyczne kontrole pozwalają na przedwczesne wykrycie zmian nowotworowych, a dzięki temu możliwość leczenia zmian nowotworowych. Samo badanie jest bezbolesne i polega na tym, że umieszcza się pierś na podstawce, a następnie dociska się ją z dwóch stron – dzięki temu można uzyskać dwa obrazy z różnych perspektyw.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie, które w ostatnich dwóch latach nie miały przeprowadzonego takiego rodzaju badania.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*