Witnica 2 lipca 2018
lekarz

 

Każda kobieta już od czasu osiągnięcia pełnoletności powinna robić przynajmniej raz do roku badania kontrolne związanie z rakiem szyjki macicy czy mammografią. Aby przybliżyć mieszkankom tematykę burmistrz gminy zaprasza już w najbliższy piątek, 6 lipca, na bezpłatne badania mammograficzne. Dzięki niemu witniczanki będą mogły wykryć przedwczesne stadia raka piersi, nawet do 4 lat wcześniej, niż miałoby to miejsce w przypadku badań klinicznych. Dzięki systematycznym kontrolom istnieje duża szansa na wczesne wykrycie zmian i zastosowanie potrzebnych kroków w stronę leczenia.

badanie

Jak wygląda badanie?

Badanie mammograficzne nie jest tak straszne, jak można by było się tego spodziewać. Wykonuje się je bez żadnego przygotowania. Jednak bardzo istotnym elementem jest strój osoby badanej – najwygodniej będzie założyć komplet dwuczęściowy, ponieważ podczas badania należy być rozebraną od pasa w górę.

Ponadto przed badaniem trzeba unikać korzystania z balsamów, kremów, dezodorantów i talków.

Podczas kontroli lekarz położy pierś na podstawce, a obraz uzyskany będzie z dwóch zdjęć – dzięki uciskowi od góry oraz z boku. Całe badanie trwa zaledwie kilka sekund, dlatego każda kobieta z gminy powinna być w stanie poświęcić chwilę na sprawdzenie swojego stanu zdrowia.

mammografia

Kto może się zbadać?

Zbadać mogą się wszystkie kobiety zarówno z naszej gminy, jak i z okolicznych miejscowości. Jednak możliwość BEZPŁATNYCH badań będą miały panie w wieku od 50 do 69 lat. Wykonane będą na koszt NFZ, wystarczy mieć ze sobą numer PESEL. Ważne jest również to, aby w ciągu minionych dwóch lat nie były wykonywane tego typu badania.

Jeśli któraś z młodszych pań chciałaby się przebadać, również jest taka możliwość, jednak w tym wypadku będzie to badanie odpłatne, którego koszt wyniesie 80 zł.

Kwestie organizacyjne

Kiedy: najbliższy piątek, 6 lipca.

Gdzie: na parkingu obok Urzędu Miasta i Gminy.

Zapisy: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 pod numerami telefonów:

  • 68 452 77 96,
  • 68 452 77 17,
  • 605 596 655,
  • 605 598 077.

 

Zapraszamy do zapisów oraz samych badań!

 

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*