Witnica 10 kwietnia 2018
drzewo

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się odwieczny problem – wypalanie pobliskich łąk i zarośli. Wbrew temu, co myślą osoby, które dokonują się tego czynu – jest to niezwykle niebezpieczne, a ponadto… karalne!

Wiosenna tradycja

Zarośnięte łąki, niepotrzebne chwasty i odpady – co z nimi zrobić? Najlepiej się pozbyć! Po co mają zalegać i brzydko wyglądać? Przyjęło się, że najlepszym rozwiązaniem jest wypalenie niepotrzebnych śmieci. Dlaczego? Po pierwsze – można szybko pozbyć się dużej ilości zalegających odpadów, a po drugie – nie ponosimy za to jakichkolwiek kosztów. Przy okazji poczujemy ducha lata – możemy zacząć śpiewać znane piosenki przy ognisku.

Same straty

Jednak podchodząc do sprawy odrobinę poważniej – wypalanie traw nie przynosi nam żadnych korzyści! Nie dość, że powietrze jest zadymione, przez co trudniej nam się oddycha, to na dodatek popiół pozostały z paleniska niszczy naturalny ekosystem i zabija wszystkie owady. Nawet te, które przynoszą nam korzyści.

Ponadto wypalanie odpadów bardzo często wymyka się spod naszej kontroli, przez co wymagana jest pomoc w ugaszeniu pożaru, a czasami niezbędna nawet akcja ratownicza. To właśnie przez nieodpowiedzialne zachowanie niektórych mieszkańców Ochotnicza Straż Pożarna w Witnicy interweniowała w tym roku już 6 razy!

Warto zwrócić uwagę na kwestię prawną. Podpalenia bowiem są karalne, a osoba podejmująca się takich działań może ponieść karę grzywny w wysokości 5 tys. złotych! Jeśli natomiast ogień przejmie pobliskie zabudowania lub narazi na niebezpieczeństwo czyjeś życie, grozi kara pozbawienia wolności od roku do… aż 10 lat! Warto?

pożar

Gmina wychodzi naprzeciw

Aby uniknąć niepotrzebnych zagrożeń gmina wychodzi naprzeciw mieszkańcom. Raz w tygodniu, we czwartki witniczanie mają możliwość oddania odpadów biodegradowalnych zupełnie ZA DARMO! W tym również suche liście i gałęzie, które wyznaczona do tego firma odbierze sprzed naszej posesji.

Wspólnie zadbajmy o środowisko

W związku z tym prosimy o szacunek nie tylko dla naszych ochotników ze straży pożarnej, ale również dla środowiska. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się świeżym powietrzem i pięknem pobliskich łąk i lasów. Dbajmy o nasze najbliższe środowisko i ochraniajmy je przed niekorzystnymi skutkami podpaleń. Niepotrzebne odpady możemy oddać zupełnie za darmo! Korzystajmy z tego.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*