Witnica 13 maja 2019
krew

Oddaj krew i uratuj życie! Weź udział w akcji krwiodawstwa w Witnicy

Już niedługo, 25 maja w Witnicy odbędzie się akcja krwiodawstwa. W tym roku będzie miała miejsce w Zespole Szkół Samorządowych, a współorganizatorami są klub motocyklowy Village Riders oraz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzenia.

Program

Akcja będzie miała miejsce w sobotę, 25 maja. Rozpocznie się już o godzinie 9:00 i potrwa przez 3 godziny. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Zespołu Szkół Samorządowych, gdzie na parterze będą przygotowane stanowiska poboru krwi.

pojemnik

Kto może zostać dawcą

Każdy, kto ukończył 18 lat, a nie przekroczył wieku 65 lat może wziąć udział w akcji. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, a także przygotować swój numer PESEL wraz z adresem zameldowania. Co więcej, waga dawcy krwi musi przekraczać 50 kg.

Jak się przygotować?

Osoba, która pragnie wziąć udział w akcji powinna w dniu poprzednim wypić co najmniej 2 litry płynów (w tym również soki). Powinna być wyspana, a przed pobraniem krwi spożyć lekki posiłek (składający się z pieczywa, chudej wędliny, sera białego czy dżemu).

Warto zwrócić uwagę, że do oddania krwi nie można podejść po spożyciu alkoholu (!), w przypadku, gdy dawca jest przeziębiony lub przyjmuje leki, a przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów.

ciśnienie

Co później?

Po oddaniu krwi dawca może być osłabiony, dlatego każdy uczestnik otrzyma sok, słodki wafelek oraz paczkę czekolad. Warto od razu z nich skorzystać i uzupełnić poziom żelaza we krwi za pomocą gorzkiej czekolady.

Pamiętajcie! Krwi nie da się sztucznie wyprodukować, dlatego jest tak cenna. Pomoc 50 dawców pomaga zebrać nawet 20 litrów krwi, która może uratować życie nawet 120 osób. Dlatego zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców, którzy kwalifikują się do oddania krwi!

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*