Witnica 13 listopada 2017
Olbrzymi mural w Witnicy
Rate this post

Ważne wydarzenie w Witnicy

W przeddzień obchodów Święta Niepodległości miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie dla mieszkańców naszego miasta. Burmistrz Witnicy, Dariusz Jaworski, w uroczysty sposób odsłonił patriotyczny mural oraz obelisk poświęcony pamięci płk Czesława Chmielewskiego – Honorowego Obywatela Miasta. Malowidło stworzone zostało na ścianie budynku przy ulicy Kostrzyńskiej, która przylega do ronda im. płk Czesława Chmielewskiego.

W słusznej sprawie

Jest to pierwszy patriotyczny mural w naszym mieście. Malowidło przedstawia przeniesiony na ścianę obraz Wojciecha Kossaka pt. „Ułan z lornetką”. Mural uczcić ma postać płk Chmielewskiego i pielęgnować pamięć o dowódcy w regionie. Czesław Chmielewski to niezwykle zasłużona postać dla Witnicy – pułkownik po wojnie postanowił stworzyć kolekcję wojennych pamiątek i militariów.  Izba tradycji szybko przekształciła się w prywatne muzeum, które decyzją MON otrzymało miano Muzeum Regionalnego Chwały Oręża Polskiego. Dziś Muzeum Chwały Oręża Polskiego jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Witnicy. Jak mówi burmistrz miasta:

Pułkownik Czesław Chmielewski był dla mnie wzorem pielęgnowania tradycji oręża polskiego i godnego patriotyzmu. Jeszcze jako młody chłopiec podziwiałem jego kolekcję. Za rok będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. Dziś chcemy razem pokazać, jak ważna dla nas jest Polska. Zapraszam wszystkich mieszkańców na odsłonięcie pomnika.Dariusz Jaworski

Dla bohatera

Uroczyste odsłonięcie muralu miało miejsce 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości. W uroczystościach wzięli udział m.in. gen. bryg. Aleksander Bortnowski, były dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, inicjatorzy przedsięwzięcia, harcerze, strzelcy, organizacje społeczne i patriotyczne oraz poczty sztandarowe z terenu całej gminy. Oprócz muralu przy rondzie stanął także obelisk z pamiątkową tablicą, ufundowany przez organizacje patriotyczne działające w naszej gminie. Dzięki uprzejmości syna pułkownika, Pana Jerzego Chmielewskiego, wydarzenie uświetnione zostało oryginalną armatą z kolekcji Muzeum, którą odrestaurowała młodzież z Jednostki Strzeleckiej JS 4044 Witnica i Witnickiego Szczepu Harcerskiego ,,Wicina’’.

 

 

 

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia Browaru w Witnicy

Witnica znana była ze swoich tradycji piwowarskich już od czasów średniowiecza, kiedy jako wieś Vitz, znajdowała się pod pruskim panowaniem....

Zamknij